Wyrok w sprawie śmierci prof.

Kierowca, który zabił na pasach prof. Jerzego Vetulaniego został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Ma też zapłacić po 5 tys. zł odszkodowania dwóm synom znanego neurobiologa

Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie kierowcy, który w marcu 2017 r. śmiertelnie potrącił  znanego naukowca prof. Jerzego Vetulaniego, który słyną m.in. z swojej niesamowitej wiedzy na temat konopi indyjskich i przemysłowych oraz wieloletniego stanowiska popierającego legalizacje medycznej marihuany. Do wypadku doszło w Krakowie, gdy naukowiec wracał z pracy do domu. Na przejściu dla pieszych wjechał w niego samochodem 33-letni Iwo P. Profesor trafił w ciężkim stanie do szpitala. Utrzymywany był w śpiączce farmakologicznej. Zmarł po miesiącu.

Biohemp - pełne spectrum, full spectrum, olejki CBD, CBD oli

Kierowca nie zachował szczególnej ostrożności w trakcie zbliżania się do oznakowanego przejścia dla pieszych. Zamiast 50 km/h  Iwo P. jechał ok. 65 km/h.  A ograniczenie prędkości do 50 km/h w obszarach zabudowanych istnieje właśnie po to, że po przekroczeniu tej prędkości dramatycznie rośnie ryzyko zabicia pieszego w przypadku uderzenia go samochodem na drodze.

Sądowy biegły uznał jednak, że profesor Vetulani sam przyczynił się również do swojej śmierci. Zdaniem eksperta nie ocenił dobrze prędkości zbliżającego się samochodu. Jednocześnie biegły uznał też, że kierowca mógł uniknąć spowodowania wypadku, gdyby jechał 50 km/h – ale musiałby „hamować w sposób ekstremalny”.

Krakowski sąd skazał teraz kierowcę Iwo P. na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. 33-latek ma też zapłacić odszkodowanie dwóm synom naukowca – po 5 tys. zł.
Kierowca po wypadku został pozbawiony prawa jazdy. Będzie mógł je odzyskać po uprawomocnieniu się wyroku.

Źródło: brd24.pl

Redakcja
Redakcja

Redakcja

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Bez zgody właściciela portalu zabronione jest m.in. powielanie treści, ich kopiowanie, przedruk, przechowywanie i przetwarzanie z zastosowaniem jakichkolwiek środków elektronicznych, zarówno w całości, jak i w części. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

9 + 1 =