Jak CBG wpływa na ludzki organizm?

Kannabigerol (CBG) to jeden z najważniejszych kannabinoidów, wchodzących w skład konopi. Choć nie jest on tak znany i popularny, jak THC i CBD, jest wyjątkowo istotną substancją, która coraz częściej jest przedmiotem badań naukowców różnych dziedzin, szczególnie zaś biologów, chemików i lekarzy, poszukujących nowych środków do walki z powszechnie występującymi chorobami i dolegliwościami.

Czym wyróżnia się CBG?

Wśród licznych kannabinoidów, CBG jest szczególnie wart uwagi. Okazuje się bowiem, że najprawdopodobniej jest on tak zwaną komórką macierzystą kannabinoidów THC i CBD, a więc charakteryzuje go zdolność przekształcania się w te i inne kannabinoidy. Szczególnie gdy myślimy o jego zastosowaniu medycznym, warto wziąć pod uwagę, że może posiadać niektóre cechy zarówno THC, jak i CBD. CBG nie wykazuje właściwości psychoaktywnych, a jego wykorzystanie może być o tyle problematyczne, że naturalnie występuje w konopiach indyjskich w niewielkich ilościach, oscylujących w okolicach 1%. Więcej CBG znaleźć można w niektórych odmianach konopi przemysłowych oraz w specjalnie opracowanych krzyżówkach.

Biohemp - pełne spectrum, full spectrum, olejki CBD, CBD oli

CBG na choroby zapalne jelit

Choć wciąż dysponujemy zbyt małą ilością badań nad wpływem CBG na ludzki organizm, te które już zostały przeprowadzone dają bardzo zadowalające rezultaty, które mogą okazać się krokiem milowym w leczeniu niektórych ciężkich chorób i dolegliwości. Najważniejsze badania CBG z zakresu medycyny dotyczyły jego wpływu na pacjentów cierpiących na choroby zapalne jelit. Badania na myszach, przeprowadzone w 2012 roku przez włoskich specjalistów z Neapolu wykazały, że CBG działa przeciwbakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Według ustaleń naukowców dawka 30 mg na kilogram masy ciała może wyraźnie wpłynąć na zmniejszenie uszkodzonych obszarów jelita.

Kolejny kannabinoid dla pacjentów z jaskrą

W świecie medycznym coraz częściej mówi się o wyjątkowo dobrym wpływie THC na pacjentów z jaskrą. Okazuje się jednak, że to nie jedyny kannabinoid, który wykazuje takie właściwości. Także CBG jest zdolne do zmniejszania ciśnienia wewnątrzgałkowego, które jest głównym objawem jaskry, powodującym powolne obumieranie nerwu wzrokowego. Najważniejsze badania w tym temacie zostały przeprowadzone na zwierzętach i opublikowane w Journal of Ocular Pharmacology and Therapeutics. Pokazały one, że zmniejszenie ciśnienia w oku to skutek działania CBG, który ułatwia odpływanie cieczy wodnistej z gałki ocznej.

Choroby skóry

Także w przypadku różnych chorób i infekcji skórnych CBG może okazać się wyjątkowo pożytecznym związkiem. Dzieje się tak przede wszystkim z powodu jego właściwości przeciwbakteryjnych, które zostały udowodnione w wynikach wielu badań, szczególnie europejskich. Co szczególnie ważne, CBG może zwalczać nawet bakterie gronkowca złocistego, wywołujące rozmaite infekcje skórne i odporne na wiele leków.

CBG i depresja

CBG może okazać się także nadzieją dla osób cierpiących na depresje oraz różnego rodzaju nerwice. Takie wnioski dają się wysnuć z obserwacji dr Bonni Goldstein z Canna-Centers, która zauważyła, że CBG powoduje stłumienie w mózgu czynnika chemicznego GABA, dzięki czemu możliwe jest doznanie spokoju i relaksu. CBG reguluje także poziom serotoniny, a więc ma właściwości przeciwlękowe.

Oprócz wspomnianych powyższych właściwości, naukowcy zwracają uwagę także na inne ważne cechy tego kannabinoidu. Według nich CBG działa pozytywnie na tkankę kostną, powodując jej wzrost, a także może okazać się ważną substancją w walce z bezsennością. Coraz ciekawsze wyniki otrzymujemy także w badaniach wpływu CBG na nowotwory. Kannabinoid ten, podany w odpowiedniej dawce, może zahamować wzrost komórek nowotworowych. Choć jest to wciąż substancja, o której w Polsce mało kto słyszał, także w naszym kraju znaleźć można już produkty, zawierające ten kannabinoid.

Avatar
Latest posts by marihuana.info.pl (see all)
Avatar

marihuana.info.pl

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

+ 22 = 27