Uprawa konopi 2020 – Statystyki Ministerstwa Rolnictwa

Podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej do spraw biogospodarki i innowacyjności w rolnictwie przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa zaprezentował krajowe statystyki dotyczące rolnictwa konopnego. Omawiał m.in. zalety jakie przynosi uprawa konopi, areał upraw w 2020 oraz dopłaty, z których rolnicy mogli skorzystać w ubiegłym roku.

Posiedzenie odbyło się 14.01. br. Tematem były proponowane zmiany legislacyjne w warunkach upraw konopi siewnych. Spotkali się na nim przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Rolnictwa oraz strona społeczna – rolnicy, przetwórcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

uprawa konopi 2020

Uprawa konopi w 2020

Ministerstwo Rolnictwa przedstawiło następujące statystyk i wnioski:
areał upraw konopi wyniósł 3600 ha
– od roku 2013 areał upraw wzrósł 14-krotnie, wówczas uprawy konopi obejmowały 254 ha
w 2020 zrealizowano niemal pół miliona (427 000 zł) dopłat do upraw konopi dla rolników
472 plantatorów złożyło wniosek o dopłatę do uprawy; dla porównania w 2015 było to 85 osób,
– dodatkowe dopłaty z jakich mogli skorzystać rolnicy uprawiający konopie to: jednolita płatność obszarowa, płatność za zazielenienie, płatność dodatkowa, płatność dla młodych rolników,
– Ministerstwo Rolnictwa planuje utrzymać program dotacyjny
– pojawiły się nowe możliwości zastosowania tego surowca,
– wyroby są w pełni biodegradowalne, rośliny absorbują dużo CO2 z atmosfery oraz są ważnym elementem płodozmianu i poprawiają strukturę gleby
– z konopi można wykorzystywać zarówno produkty główne upraw, jak i produkty uboczne.

Podczas posiedzenia Ministerstwo Rolnictwa przychylne było rozwojowi polskiego rynku konopnego. Nic dziwnego więc, że nasiona odmiany Henola opracowane i wprowadzone przez Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich dostały prestiżowe wyróżnienie w konkursie Polski Produkt Przyszłości, a sam instytut w 91 roku swojej działalności doczekał się Statusu Państwowego Instytutu Badawczego.

uprawa konopi 2020

Uprawa konopi – kontrole

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zobowiązana jest do kontroli 30% wszystkich zgłoszonych upraw powiązanych z produkcją konopi.

Kontrola obejmuje:

  • pobranie próbek roślin z plantacji konopi wytypowanych do kontroli,
  • dostarczenie próbek do laboratorium oraz ilościowe oznaczenie zawartości THC metodą chromatografii gazowej (GC) po ekstrakcji przy zastosowaniu odpowiedniego rozpuszczalnika.

Niestety podczas kontroli zdarzają się błędy, które negatywnie odbijają się głównie na rolnikach. Aby uniknąć nieprzyjemności należy odpowiednio dobrać nasiona i skupić się na tych, które niosą ze sobą jak najniższe ryzyko wystąpienia przekroczeń poziomu zawartości THC. Negatywną konsekwencją takiej postawy może być przymus dopasowania własnego modelu biznesowego do wybranych nasion.

uprawa konopi 2020

Główne wykorzystanie konopi siewnych w Polsce to słoma na włókno i paździerze, nasiona oraz kwiaty do produkcji olejków CBD. Część produktów rolnych zostaje również sprzedane jako susz lub inne wytwory konopne. Susz CBD bez przekroczeń jest dostępny w sklepach zarówno stacjonarnych jak i internetowych. Aby mieć pewność, że zakupiony produkt jest faktycznie tym, co znajduje się na etykiecie należy wybierać oferty sprawdzonych dystrybutorów posiadających certyfikaty dla swoich produktów. BioHemp.pl jest jednym z nich – oferuje szeroką gamę przebadanych laboratoryjnie produktów CBD

Co przyniesie 2021?

Wszelkie analizy wskazują, że o ile prawodawstwo nie podłoży rolnikom znacznych kłód pod nogi rolnictwo i przetwórstwo konopne rozwijać się będą w piorunującym tempie. Bezsprzecznie największą rolę będą tu odgrywać rolnicy – to od nich zależy lokalny łańcuch dostaw surowych materiałów. Niestety, technologia upraw nie jest jeszcze tak zmechanizowana i nowoczesna jak w przypadku innych roślin. Choć producenci wykazują się pomysłowością i dokładają wszelkich starań aby nadrobić te zaległości, 60 lat przestoju w wykorzystaniu konopi siewnej wciąż odciska swoje piętno. Dobrą wróżbą jest przyjęcie projektu o podniesieniu maksymalnej zawartości THC w konopiach siewnych do 0.3% na terenie całej Unii Europejskiej. Taką decyzję Parlament Europejski przyjął w październiku ubiegłego roku. Jak szybko nasz kraj dołączy do tego trendu – zobaczymy. Póki co poparcie społeczne dla konopi stale rośnie i temat ten jest poruszany na arenie sejmowej systematycznie.

Źródła:

armir.gov.pl
konopie.info.pl
iwnirz.pl

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.