Jak THC z konopi wpływa na ludzki organizm?

THC to skrót doskonale znany rekreacyjnym użytkownikom marihuany, gdyż wskazuje on na jeden z najważniejszych kannabinoidów występujących w konopiach – delta-9-tetrahydrocannibinol. To właśnie on odpowiada za psychoaktywne właściwości roślin, dlatego nie dziwi fakt, że w wielu krajach narosło wokół niego tak wiele uprzedzeń. Okazuje się jednak, że całkiem niesłusznie, ponieważ prócz charakterystycznego poczucia “bycia na haju” THC może być także pomocny w leczeniu i profilaktyce wielu chorób. Choć obecnie dużo więcej mówi się o leczniczych właściwościach innego kannabinoidu – CBD, również tetrahydrokannabinol może poszczycić się wieloma dowodami skuteczności w postaci badań prowadzonych w różnych krajach na świecie.

THC w walce z nowotworami

Trzeba przyznać, że w ostatnich latach oczy lekarzy na całym świecie coraz chętniej zwracają się w kierunku konopi, donosząc o kolejnych niezwykłych odkryciach. Kannabinoid THC zgromadził już na swoim koncie długą listę chorób i dolegliwości, w których stanowić może nieocenioną pomoc, jednak szczególnie często mówi się o jego zastosowaniu w przypadku chorób nowotworowych.
O tym, że THC powoduje śmierć komórek rakowych informowała w swoim badaniu Cristina Sanchez już w 1998 roku. Pracująca wówczas na Uniwersytecie Compultense w Madrycie biolożka zajmowała się komórkami glejaka, a więc nowotworu mózgu, które idealnie nadawały się do badań ze względu na wyjątkowo szybki przyrost.

Podobne wyniki osiągnęli naukowcy z Uniwersytetu Harvarda, zajmujący się pacjentami, którzy cierpieli na raka płuc. Według nich THC znacząco zmniejszył możliwość rozprzestrzeniania się komórek rakowych, a w przeciwieństwie do wyjątkowo destrukcyjnej dla ludzkiego organizmu chemioterapii, nie powodował on uszkodzenia komórek zdrowych.

Tetrahydrocannabinol dla pacjentów z chorobą Alzheimera

Choroby nowotworowe nie są jednak jedynymi, jakie interesują naukowców w kontekście leczniczych właściwości konopi. Stosunkowo często w opracowaniach naukowych natrafić można także na wyniki badań dotyczące wpływu THC na pacjentów zmagających się z popularną wśród osób starszych chorobą Alzheimera. Tetrahydrocannabinol zaliczany jest do antyoksydantów i wykazuje wyjątkowe właściwości zmniejszania poziomu beta-amyloidu w mózgu, który to jest odpowiedzialny za charakterystyczne objawy, występujące przy chorobie Alzhaimera, takie jak skłonności do zapominania czy ogólne otępienie. Do takich wniosków doszli naukowcy kalifornijscy, skupieni wokół różnych instytucji medycznych, już w 2008 roku. Ich badania dowiodły, że THC wykazuje o wiele większą skuteczność w przypadku choroby Alzheimera niż powszechnie stosowane dziś leki.

THC a udar mózgu

Tetrahydrocannabinol okazuje się także doskonałą ochroną dla ludzkiego mózgu. Na taki trop wpadli naukowcy stosunkowo niedawno, gdyż główne badania na ten temat ukazały się w 2012 oraz 2013 roku. Biolodzy, którym przewodniczył profesor Yosef Sarne z Tel Awiwu wykazali, że niskie dawki THC mogą uchronić mózg przed trwałym uszkodzeniem, na przykład w wyniku udaru lub wypadku mechanicznego.

Inne korzystne właściwości THC

To jednak wciąż nie wszystkie zalety tetrahydrocannabinolu. Prócz wymienionych powyżej co jakiś czas w profesjonalnych publikacjach pojawiają się kolejne doniesienia o jego właściwościach przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz przeciwutleniających. Naukowcy badają także wpływ tego kannabinoidu na mięśnie, choroby układu nerwowego i pokarmowego oraz wskazują na potencjalne możliwości wykorzystania go w leczeniu uzależnień między innymi od heroiny, kokainy oraz alkoholu.
Obecnie w niektórych krajach na świecie przy pomocy THC leczy się pacjentów ze stwardnieniem rozsianym oraz z chorobą Parkinsona. Wspomagająco kannabinoid ten stosowany jest także jako substancja wspomagająca w chemioterapii, aby osłabić jej niekorzystne działanie na organizm.

Obserwując coraz bardziej rosnące zainteresowanie lekarzy i biologów konopiami, możemy przypuszczać, że z każdym rokiem świat medyczny będzie bogatszy o nowe badania, poświadczające korzystny wpływ marihuany na leczenie wielu chorób i dolegliwości. Z pewnością dodatkowe możliwości otworzą się przed pacjentami również wtedy, gdy więcej krajów zacznie wprowadzać możliwość stosowania przez nich preparatów z medycznej marihuany, pokazując, że systemy zdrowotne nie mogą opierać się na strachu czy stereotypach, ale za cel nadrzędny winny sobie brać dobro pacjentów, a ich głównym narzędziem powinny być solidne i rzetelne badania naukowe.

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.