Samolot z konopi od Hempearth mocniejszy niż stal

Hempearth Group firma z Kanady zaprojektowała pierwszy na świecie samolot z konopi. Samolot nie tylko ma być napędzany paliwem z oleju konopnego, ale jego wszystkie jego elementy mają również być wykonane z konopi. Wszystkie! Od siedzeń, skrzydeł, ścian samolotu, a nawet poduszek, mają zawierać kompozyty konopne, które firma rozwijała przez ostatnie kilka lat we współpracy z firmą z Montrealu i Australii. 

Te konopne kompozyty lotnicze nie są podobne do niczego, co zostało zrobione na naszej planecie i zrewolucjonizują sposób, w jaki wiele rzeczy jest konstruowanych, w tym samoloty, łodzie, samochody. 

powiedział prezes firmy, Derek Kesek


samolot konopi

Jak będzie wyglądał samolot z konopi?

Pierwszy na świecie samolot wykonany z konopi przemysłowych będzie napędzany olejem z nasion konopi. Będzie w stanie pomieścić czterech pasażerów oraz pilota. Natomiast rozpiętość jego skrzydeł będzie wynosić 11 metrów.


BEZPŁATNE KONSULTACJE KONOPNE
dostępne przez liveczat lub pod nr tel.+ 48 574 942 179

Po co budować samolot z konopi?

Konopie, oprócz tego, że są jedną z najzdrowszych i najbardziej wszechstronnych roślin na świecie są również 10 razy mocniejsze niż stal. To oznacza, że materiał konopny może wytrzymać znaczne obciążenie, a także może zginać się znacznie bardziej niż metal. Ponadto tradycyjne materiały lotnicze są cięższe od konopi, toksyczne i nietrwałe. Większość producentów używa aluminium i włókna szklanego do budowy samolotów. Konopie są znacznie lżejsze i dlatego wymagają znacznie mniej paliwa, aby wznieść się w powietrze. Co najważniejsze, konopie to materiał przyjazny dla środowiska. Ich uprawa wymaga nie wymaga nawożenia, bardzo małej ilości wody i gleby. Co więcej konopie potrafią przywracać ziemi, na której są uprawiane naturalne składniki odżywcze za pomocą fitoremedytacji. W porównaniu ze stalą, która wymaga wydobycia, lub włókna węglowego produkowanego z tworzyw sztucznych, konopie prawie nie mają negatywnego wpływu na środowisko.

samolot konopi

Kto to zaprojektował samolot z konopi?

Za projektem tego niezwykłego projektu stoi kanadyjska firma Hempearth zajmująca się konopiami. Firma założona w 2012 roku, sprzedaje również deski surfingowe 100% konopne, deski wiosłowe, oleje, konopie indyjskie, płyty konopne 100%, tworzywa konopne i różnorodne produkty organiczne. Innym jej osiągnięciem jest również opracowanie pierwszego na świecie telefonu z włóknem konopnym. Producentem maszyny została firma Velocity, Inc. z Florydy. Hempearth Group właśnie kończy prace nad niektórymi nigdy nie opracowanymi kompozytami konopnymi w Montrealu, które mają zastąpić całe włókno szklane. Tego typu przedsięwzięcia to nie tylko szansa dla lotnictwa ale i wielu innych gałęzi przemysłu. Firma odrzuciła również propozycję od koncernu Dupont.

Derek Kesek, założyciel Hempearth, interesuje się konopiami jako materiałem zrównoważonym. “Takiej przyszłości wszyscy pragniemy tutaj na Ziemi” – mówi Kesek, wskazując na potencjał konopi jako materiału budowlanego.

Pierwszy lot samolotu z konopi ma odbyć się niedaleo Kitty Hawk w Karolinie Północnej. W miejscu pierwszego udanego lotu braci Wright, miejscu narodzin lotnictwa.

Budowanie samolotu, zwłaszcza z konopi i eksploatowanie go na paliwie Hemp Bio, to nie cel podróży, ale podróż.

– Derek Kesek Założyciel w Hempearth Group


Źródło: https://www.industrytap.com/worlds-first-airplane-made-hemp-set-take-next-year/24455