Prezydent Argentyny podpisał dekret zezwalający na uprawę marihuany do celów medycznych w domu

Jak donosi New York Times w czwartek prezydent Argentyny Alberto Fernández podpisał dekret, który zezwala pacjentom na uprawę konopi indyjskich w domu, refundację kosztów medycznej marihuany przez ubezpieczycieli oraz zezwalający na sprzedaż olejów oraz maści z konopi indyjskich przez apteki.

Rozszerzenie przepisów

W Argentynie medyczną marihuanę zalegalizowano już w 2017 roku. Jednak ze względu na bardzo surowe przepisy dla osób, które jej potrzebowały była praktycznie nieosiągalna. Licencje na uprawę medycznej marihuany będą zgodnie z nowym dekretem przyznawane w zależności od jednostek chorobowych i potrzeb pacjentów z nimi związanych. Dodatkowo przepisy będą zezwalać na uprawę konopi także osobom trzecim dla pacjentów, którzy nie mają takich możliwości. Natomiast konopi bez odpowiedniej licencji wciąż będzie uznawana za przestępstwo, i skutkować karą pozbawienia wolności nawet do 15 lat więzienia.

Reforma ma na celu ograniczenie czarnego rynku i kontrolę jakości, która ma kluczowe znaczenie dla wszystkich produktów medycznych, szczególnie tych podawanych dzieciom – powiedział Ginés González García argentyński minister zdrowia

Prezydent Argentyny

Nowe prawo szansą dla pacjentów

Szefowa organizacji medycznej Mamá Cultiva, która zajmuje się kwestiami z zakresu konopi indyjskich w Argentynie Valeria Salech stwierdziła, że społeczeństwo w bardzo silny sposób domagało się zmiany przepisów. Trwało to już od momentu legalizacji konopi w 2017 roku. Jak twierdzi, wielu z nich uprawiało nielegalnie marihuanę pomimo zakazu. Sama Valeria jest mocną zwolenniczką terapii medyczną marihuaną. Dd momentu, gdy zauważyła pozytywny wpływ i szereg zmian u swojego 14 letniego syna Emiliano. Choruje on na padaczkę i ma autyzm.


BEZPŁATNE KONSULTACJE KONOPNE
dostępne przez liveczat lub pod nr tel.+ 48 574 942 179

 Konopie indyjskie pomogły mu poprawić więź z otaczającymi go osobami. Był w stanie przestać używać pieluch, potrafił się skoncentrować i nauczył się grać – komentuje Valeria Salech

Do pełnej legalizacji konopi indyjskich w Argentynie jeszcze daleka droga. Działacze i aktywiści są jednak pełni dobrych myśli. Rozszerzenie możliwości leczenia i stosowania medycznej marihuany na pewno pozytywnie wpłynie na poprawę jakości życia. Nie tylko wielu osób cierpiących na nieuleczalne choroby ale również ich rodzin.

 Nawet jeśli konopie nie zapewnią wyleczenia, to poprawa jakości życia nie jest błahostką – powiedział minister zdrowia Argentyny, Gonzaléz García.