Polski Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich uruchomił program rozwoju w zakresie uprawy konopi

Polski Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich (IWNiRZ) uruchomił program mający na celu podniesienie zysków dla rolników ze sprzedaży konopi oraz zwiększenie międzynarodowych zasięgów  polskiego przemysłu konopnego.

Dynamiczny coroczny wzrost skali upraw konopi w Polsce to szansa na poprawę sytuacji finansowej polskich rolników, zwłaszcza tych uprawiających na mniejszą skalę – powiedział Witold Czeszak, kierujący Zakładem Transferu Technologii IWNiRZ, współzałożyciel i kierownik nowych inicjatyw, Programu Polskie Konopie.

Jego zdaniem IWNiRZ odpowiada na potrzeby światowego rynku konopi przemysłowych, dając przykład skutecznej komercjalizacji praw własności intelektualnej opracowywanych w Instytucie, który obchodzi w tym roku 90-lecie istnienia.

Działanie globalne ale i lokalne

Działania Instytutu są bardzo rozbudowane. Uczestniczenie w projektach krajowych i międzynarodowych, współpraca z licznymi organizacjami naukowymi na całym świecie czy prowadzenie kompleksowych badań z zakresu pozyskiwania i przetwarzania naturalnych materiałów włóknistych i zielarskich – to tylko niektóre z nich.

Obecnie Instytut współpracuje z polskimi rolnikami i innowatorami przy opracowaniu młocarni oraz kombajnu do zbiorów i przetwarzania konopi siewnych. Prowadzi także działania z zakresu świadczenia usług związanych ze zbiorami.

Wspieranie polskich rolników

Oferując rolnikom szansę na zarobienie nawet 15 000 złotych (3 800 USD / 3 352 EUR) na hektar, zainteresowanie Instytutu w polskiej społeczności rolniczej wzbudza niemałe  zainteresowanie. Dotyczy to szczególnie młodego pokolenia rolników i przedsiębiorców, którzy wyraźnie dostrzegają potencjał konopi przemysłowych.

Jest to dla nich okazja do opracowania rozwiązań przetwórczych ukierunkowanych na produkcję wielu rodzajów wyrobów konopnych – powiedział Czeszak.

Mając na celu zwiększenie popularności branży konopnej w Polsce, IWNiRZ pracuje nad transferem wiedzy z zakresu technologii rolniczej i przetwórstwa do polskich firm rolniczych oraz wspiera lokalne inicjatywy rozwijające infrastrukturę branży.

Pozycjonowanie międzynarodowe

 Program Polskie Konopie ma na celu pozycjonowanie Polski jako lidera w uprawach nasiennych poprzez zwiększanie pól konopi o 100% rocznie, powiedział Czeszak. Przewiduje, że większość tej zwiększonej produkcji nasion będzie eksportowana do USA. Taka działalność w zakresie rozwoju i sprzedaży nasion jest obiecująca dla Instytutu i daje możliwości pokazania się  na arenie międzynarodowej. Daje to możliwości rozwijania na dużą skalę sprzedaży certyfikowanych odmian przemysłowych odmian nasion konopi stworzonych przez  IWNiRZ (odmiany Białobrzeskie, Tygra, Henola i Rajan).

Henola, najnowsza rasa z IWNiRZ jest odmianą, którą zyskała w ostatnim czasie dużo pozytywnych recenzji od hodowców w przeważającej ilości z Ameryki Północnej i Południowej, Australii, Japonii, Urugwaju i Kolumbji. Co więcej odmiany konopi z Instytutu są obecnie uprawiane w 4 stanach USA a kontrakty  zawierane w ramach umów licencyjnych  na sprzedaż polskich nasion konopi przynoszą wielomilionowe zyski.

Polski Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich (IWNiRZ) uruchomił program mający na celu podniesienie zysków dla rolników.

Laboratoria CBD i tekstylne

Jednak Polski Program Konopny to nie tylko zasiew i sprzedaż nasion. Instytut posiada również wysokiej jakości laboratoria kannabinoidowe i tekstylne oferujące szeroki zakres usług i badań, jest również w trakcie przygotowywania kolejnego nowego szczepu Rajan do komercjalizacji. Rasa ta wyróżnia się dużą ilością biomasy i dłuższym okresem wegetacji, co może być bardzo atrakcyjne dla rolników z innych szerokości geograficznych niż Europa. Poza rozwijaniem międzynarodowego biznes nasiennego, IWNiRZ prowadzi również działania z zakresu konsultacji dla innych krajów, oferując dedykowane rozwiązania technologiczne.

Naszym długoterminowym celem strategicznym jest rozwój Programu Polskie Konopie poprzez espansję naszych nasion i technologii w wielu krajach. Poszukujemy nowych partnerów na całym świecie – powiedział Czeszak.

Należy pamiętać, że przemysł konopny w Polsce sięga lat 30` XX w. Zatem obecnie liczy już sobie 90 lat rozwijania doświadczeń związanych z konopiami co jest imponujące w skali ogólnoświatowej.

Źródło:

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.