Medyczna marihuana – pacjenci odstawiają leki farmakologiczne

Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan przeprowadzili badanie opinii publicznej na temat leczenia bólu po zalegalizowaniu medycznej marihuany. Z badań jasno wynika: pacjenci wolą medyczną marihuanę od farmaceutyków! Głównym powodem ich wyboru są łagodne skutki uboczne lub ich brak.

Medyczna marihuana łagodzi ból

Pacjenci mówią, że wolą medyczną marihuanę od leków farmakologicznych. Pomaga im w łagodzeniu chronicznego bólu i nie wywołuje poważnych powikłań jak podczas przyjmowania leków przypisywanych przez lekarzy. Badanie naukowców z Uniwersytetu w Michigan, opublikowane w Journal of Psychoactive Drugs, wykazało, że aż 42% chorych, którym przepisano medyczną marihuanę, zdecydowało się zrezygnować z syntetycznych leków na receptę.

Biohemp - pełne spectrum, full spectrum, olejki CBD, CBD oli

Analiza badań naukowców z Uniwersytetu Ben-Guriona w Beer-Sheva oraz Hebrajskiego Uniwersytetu w Jerozolimie, opublikowana w European Journal of Internal Medicine wykazała skuteczność medycznej marihuany w leczeniu bólu. Po sześciomiesięcznej terapii medyczną marihuaną ponad 20% osób cierpiących na przewlekłe bóle i choroby nowotworowe podjęła decyzję o rezygnacji z opioidów lub zmniejszeniu ich dawki.

Amerykanie się cieszą. W USA od lat trwa kryzys opioidowy. Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Centralę Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) od 1999 do 2014 roku liczba recept na opioidy wzrosła ponad czterokrotnie, choć nie odnotowano tak znacznego zwiększenia liczby chorych wymagających tak silnego leczenia przeciwbólowego. Jednocześnie w tym okresie, w wyniku przedawkowania opioidów przepisywanych na receptę zmarło 200 tyś. Amerykanów. Szacuje się, że w USA codziennie z tego powodu umiera 90 osób.

Medyczna marihuana a leki na receptę

Badanie naukowców z Uniwersytetu w Michigan ujawniło również, że pacjenci odczuwając ulgę po zastosowaniu medycznej marihuany, decydują się na całkowite odstawienie leków na receptę, nie informując o tym swojego lekarza. Do pominięcia tego faktu w rozmowie z lekarzem prowadzącym przyznało się aż 30 proc. badanych.

Wiele pacjentów jest przekonanych, że konopie indyjskie leczą poważne choroby, takie jak stwardnienie rozsiane czy nowotwory złośliwe, a nie tylko łagodzą ich skutki, takie jak ból i nudności przy chemioterapii. Niektórzy posuwają się jeszcze dalej – uważają, że przepisywanie farmaceutyków to spisek koncernów farmaceutycznych.

W Polsce medyczna marihuana dostępna jest w sprzedaży od 17 stycznia 2019 roku. Doniesienia zza oceanu stanowią koronny dowód na to, że nowym przepisom w zakresie zdrowia musi towarzyszyć kampania informacyjna. Edukacja w zakresie przyjmowania medycznej marihuany musi dotyczyć zarówno pacjentów jak i lekarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

+ 77 = 87