Migrena – rola kannabinoidów, terpenów i flawonoidów w łagodzeniu bólu

Medycyna nadal boryka się ze swoimi podejściami do wielu powszechnych zespołów bólowych, które nie mają obiektywnych objawów i pozostają odporne na leczenie. Najważniejszy z nich to migrena oraz jak sugerują naukowcy, bóle głowy wynikające z niedoboru endokannabinoidów.

Kliniczny niedobór endozwiązków

Kliniczny niedobór endokannabinoidów może charakteryzować się zwiększoną patologią fizjologiczną. Fakt jest taki, że ​​wszyscy ludzie mają podstawowy układendokannabinoidowy. W praktyce jest on odzwierciedleniem poziomów ludzkich endokannabinoidów: głównie AEA – anandamid (arachidonyloetanoloamid) i 2-AG – 2-arachidonoiloglicerol. Ich produkcja, metabolizm oraz ich poziom w organizmie człowieka i stan receptorów kannabinoidowych ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie większości układów i organów.


Migrena jest często skutkiem niedoboru naszych wewnętrznych kannabinoidów


Zdarzenia w pewnych warunkach, wrodzonych lub nabytych (choroby, infekcje, tryb życia), sprawiają ton endokannabinoidowy staje się niewystarczający, przez co indukują się zespoły patofizjologiczne.


BEZPŁATNE KONSULTACJE KONOPNE
dostępne przez liveczat lub pod nr tel.+ 48 574 942 179

Taką hipotezę pierwszy zaproponowano w zespole badawczym w 2001 r. Później, teoria ta opierała się na pokrywaniu się genetycznym chorób towarzyszących oraz wzorcach symptomatologii, w których pośredniczy układ endokannabinoidowy. Diagnozę tą potwierdzał fakt, że leczenie egzogennymi kannabinoidami z konopi  często zapewniało korzyści objawowe.

Przewlekły ból i konopie

Raport medyczny naukowców ze Stanów Zjednoczonych na temat leczenia bólu dał dosyć twarde dowody. W wielu przypadkach zespołu przewlekłego bólu pacjenci zastępują przypisywane na receptę leki konopiami indyjskimi różnych szczepów. Badanie obejmowało 2023 osoby z 21 przypadkami chorobowymi. Zespoły bólowe stanowiły 42,4% przypadków chorobowych.  Z całej grupy pacjentów 24,9% z nich (n=505) leczyło ból konopiami indyjskimi. 88% grupy ” konopnej” (n=445) cierpiało na migrenowe bóle głowy.

migrena

Wnioski: Z raportów wynika, że konopie są najczęściej stosowane w leczeniu bólu. Większość pacjentów preferuje szczepy hybrydowe, czyli krzyżówki genetyczne szczepów cannabis sativa L. i cannabis indica LRaport medyczny daje jasne dowody na to, że pacjenci stosujący konopie w leczeniu bólu zaprzestają przyjmowania silnych środków przeciwbólowych (41,2-59,5% pacjentów). W zależności od zespołów bólowych 40,5%-71,2% pacjentów rezygnowało z przyjmowania opiatów. 43,4% stanowią migrenowcy, który przyjmowali opioidy i odstawili je podczas terapii konopnej. Kannabinoidy działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie, dlatego 21% zrezygnowało z niesteroidowych leków przeciwzapalnych, 8,1% z tryptan, 7,7% z leków przeciwdrgawkowych, 7% z leków na zwiotczenie mięśni, oraz 0,7% odrzuciło sporysz.

migrena leki NLPZ

Terpeny i flawonoidy

Naukowcy badając wpływ kannabinoidów na różne zespoły bólowe doszli do zaskakujących odkryć. Okazuje się, że w zależności od odmiany konopi, terapia leczenia bólu jest mniej lub bardziej skuteczna. Od czego to zależy? Wpływ mają na to inne, pomniejsze związki, dlatego rola terpenów i flawonoidów jest niezwykle istotna dla skutecznego celowania w objawy chorobowe.

Jedna z medycznych publikacji donosi o najskuteczniejszym działaniu na migrenowe bóle głowy szczepów bogatych w β-kariofilen oraz β-mircen. Są to znane przeciwbólowe i przeciwzapalne związki roślinne, dlatego ich obecność w konopiach wzmacnia efekt synergii. Rola pomniejszych związków jest niezwykle istotna, dlatego produkty z konopi powinny być pełnymi, naturalnymi ekstraktami z kwiatów konopi. Z pewnością należy unikać izolatów, czyli produktów sporządzonych z wcześniej odseparowanych, pojedynczych związków.

migrena naturalne CBD

Badania oraz opinie osób stosujących konopie/produkty z konopi przekonują. Przekonują, że migrena może być skutecznie pokonana dzięki regulacji układu endokannabinoidowego za pomocą kannabinoidów konopnych oraz związków pomocniczych z tej rośliny.


Tutaj znajduje się wywiad z polską kobietą, która skutecznie pożegnała migrenę i dolegliwości współistniejące przy pomocy olejków CBD:


Bibliografia:


Daniel Kabala
Daniel Kabala

Daniel Kabala

Dziennikarz portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Aktywista na rzecz legalizacji medycznej marihuany. W wolnym czasie uwielbia ekstremalne sporty w tym wspinaczkę wysokościową.