Migrena – rola kannabinoidów, terpenów i flawonoidów w łagodzeniu bólu

Medycyna nadal boryka się ze swoimi podejściami do wielu powszechnych zespołów bólowych, które nie mają obiektywnych objawów i pozostają odporne na leczenie. Najpopularniejszy z nich to migrena oraz jak sugerują naukowcy, ból głowy wynikający z niedoboru endokannabinoidów. Dowiedz się, jak stosowanie medycznej marihuany może pomóc na migrenowy ból głowy.

Kliniczny niedobór endozwiązków

Kliniczny niedobór endokannabinoidów może charakteryzować się zwiększoną patologią fizjologiczną. Fakt jest taki, że ​​wszyscy ludzie mają podstawowy układ endokannabinoidowy, który w praktyce jest odzwierciedleniem poziomów ludzkich endokannabinoidów – głównie AEA – anandamidu (arachidonyloetanoloamid) i 2-AG – 2-arachidonoiloglicerolu.

Ich produkcja, metabolizm i poziom w organizmie człowieka mają ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie większości układów i organów.

Migrena jest często skutkiem niedoboru naszych wewnętrznych kannabinoidów


Zdarzenia w pewnych warunkach wrodzonych lub nabytych (choroby, infekcje, tryb życia), sprawiają że ton endokannabinoidowy, czyli objętość kannabinoidów wytwarzanych przez organizm, staje się niewystarczający, przez co indukują się zespoły patofizjologiczne m.in. ból głowy czy napady migreny.

Przewlekły ból głowy a konopie – badania

Raport medyczny naukowców ze Stanów Zjednoczonych na temat m.in. leczenia bólu głowy dał dosyć twarde dowody. W wielu przypadkach zespołu przewlekłego bólu pacjenci zastępują przepisywane na receptę leki konopiami indyjskimi różnych szczepów.

Badanie obejmowało 2023 osoby z 21 przypadkami chorobowymi. Zespoły bólowe stanowiły 42,4% częstości występowania wszystkich dolegliwości.  Z całej grupy pacjentów 24,9% z nich (n=505) leczyło ból konopiami indyjskimi, a 88% grupy ”konopnej” (n=445) cierpiało na migrenowe bóle głowy.

Wnioski: Marihuana łagodzi migreny

Z raportu wynika, że suszone kwiaty konopi są najczęściej stosowane w leczeniu bólu. Większość pacjentów preferuje szczepy hybrydowe, czyli krzyżówki genetyczne szczepów cannabis sativa L. i cannabis indica L

Raport medyczny daje jasne dowody również na to, że pacjenci stosujący medyczną marihuanę w leczeniu bólu zaprzestają przyjmowania silnych środków przeciwbólowych (41,2-59,5% pacjentów).

W zależności od zespołów bólowych, 40,5%-71,2% pacjentów rezygnowało z przyjmowania opiatów, a 43,4% pacjentów w leczeniu migrenowych bólów głowy przyjmowało opioidy i odstawili je podczas terapii konopnej. 

Kannabinoidy działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie, dlatego:

  • 21% zrezygnowało z niesteroidowych leków przeciwzapalnych w leczeniu migreny,
  • 8,1% z tryptan,
  • 7,7% z leków przeciwdrgawkowych,
  • 7% z leków na zwiotczenie mięśni,
  • 0,7% odrzuciło sporysz.

Terpeny i flawonoidy a migrenowe bóle głowy

Naukowcy badając, w jaki sposób medyczną marihuaną można oddziaływać na różne zespoły bólowe, doszli do zaskakujących odkryć. Okazuje się, że w zależności od odmiany konopi, terapia leczenia bólu jest mniej lub bardziej skuteczna. Od czego to zależy?

Wpływ mają na to inne, pomniejsze związki, takie jak terpeny i flawonoidy. Ich wpływ jest niezwykle istotny dla skutecznego celowania w objawy migreny.

Terpeny na łagodzenie bólu głowy

Jedna z medycznych publikacji donosi o najskuteczniejszym działaniu na migrenowe bóle głowy szczepów bogatych w β-kariofilen oraz β-mircen. Są to znane przeciwbólowe i przeciwzapalne związki roślinne, których obecność w konopiach wzmacnia efekt synergii.

W związku z wpływem tych związków na redukcję bólu głowy, produkty z konopi powinny być pełnymi, naturalnymi ekstraktami z całych roślin konopi. Z pewnością należy unikać izolatów, czyli produktów sporządzonych z wcześniej odseparowanych, pojedynczych związków.

Istotny jest również wybór odpowiedniego profilu terpenowego. W przypadku wystąpienia aury związanej z bólem głowy zaleca się odmiany marihuany o wysokiej zawartości THC.

Medyczna marihuana a migrena – podsumowanie

Migrena to choroba przewlekła, która negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie chorego. Jednak badania oraz opinie osób stosujących produkty konopne lub susz z medycznej marihuany wskazują jasno, że ból migrenowy oraz ból głowy spowodowany np. przyjmowaniem dużej ilości leków przeciwbólowych, zmniejsza się po zażyciu tego rodzaju środków.

Co więcej, terapia medyczną marihuaną pozwala zmniejszyć ilość silnych leków przeciwbólowych lub całkowicie zrezygnować z ich przyjmowania. Nie wykazuje również tak silnych działań niepożądanych jak np. niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Jednak warto pamiętać o wyborze produktów z całych roślin konopi, które poza kannabinoidami zawierają również terpeny i flawonoidy – substancje wzmacniające działanie przeciwbólowe.

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.