Legalizacja medycznej marihuany w USA — czy ma wpływ na przyśpieszenie legalizacji marihuany do celów rekreacyjnych?

Sondaże z ostatnich lat wskazują widoczne zmiany w postrzeganiu tematu legalizacji medycznej marihuany przez społeczeństwo w USA. Co warte uwagi trend ten stale rośnie. Wykres opublikowany przez Marijuana Business Daily wykazuje, że droga od zalegalizowania medycznej marihuany do legalizacji tej w celach rekreacyjnym była krótsza, jeśli dany stan szybciej podjął decyzję o legalizacji tej pierwszej.

Słupki stale rosną

Analiza przeprowadzona przez Pew Research Center wskazuje, że już co najmniej dwie trzecie Amerykanów popiera legalizację marihuany w celach rekreacyjnych. Co ważne liczba ta wzrosła w porównaniu z 2013, choć już wtedy ponad 50% obywateli popierało legalizację. Za zmianami w postrzeganiu społeczeństwa tematu legalizacji, podążają zmiany legislacyjne. Dane niedawno opublikowane pokazują, że legalizacja marihuany do celów rekreacyjnych w USA odbywa się w znacznie szybszym tempie niż dotychczas. Ma to na pewno poniekąd swoje powodzenie w szybko reagujących na potrzeby społeczeństwa organach ustawodawczych. Najlepszym przykładem tego wzorca jest stan Massachusetts. Zalegalizowano tam medyczną marihuanę w 2012 roku, a zaledwie po czterech latach w 2016 marihuanę dla dorosłych do celów rekreacyjnych. Odwrotnością tego przykładu jest choćby stan Kalifornia, któremu zalegalizowanie marihuany do użytkowania bez recepty zajęło 22 lata.

Biohemp - pełne spectrum, full spectrum, olejki CBD, CBD oli

Zmiany na lepsze?

Zmiana, jaką można obecnie zaobserwować w USA związana z szybkimi zmianami w temacie legalizacji jest bacznie obserwowana przez firmy. Ma to swój związek między innymi ze zbliżającymi się wyborami. W wielu znaczących stanach odbędzie się głosowanie nad legalizacją marihuany do celów rekreacyjnych (New Jersey, Arizona, Montana, Południowa Dakota). Co może przełożyć się znacząco na intratne kontrakty i wielomilionowe przychody dla przedsiębiorców.

Legalizacja medycznej marihuany w USA

Szanse i zagrożenia

Pomimo szeregu zalet, jakie niosą za sobą takie zmiany, będą one również niemałym wyzwaniem. Z pewnością plusem legalizacji mogą okazać się wpływy z podatku od marihuany, które w znaczący sposób mają szansę wpłynąć na poprawę jakości życia obywateli. Tylko z pierwszych sześciu miesięcy po legalizacji, stan Ilinois zebrał 52 miliony dolarów. Pojawia się również pytanie, czy firmy sprostają zapotrzebowaniu rynku. Co jak pokazał przykład z Kanady czy Urugwaju, gdzie wystąpił problem z dostępnością, może nie być to takie łatwe do zrealizowania.


Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

74 + = 75