Historia pacjenta – Zespół Tourett’a i Medyczna Marihuana – Przypadek Kyle’a

Przedstawiamy przypadek młodego chłopca, którego leczenie farmakologiczne zespołu Tourett’a nie przynosiło oczekiwanego efektu. Często skutki uboczne leczenia farmakologicznego są tak poważne, że konwencjonalne leczenie nie może być dłużej kontynuowane. Wtedy medyczna marihuana może być najlepszym rozwiązaniem.

Historia Kyle’a

Dziś Kyle ma 10 lat i jest chłopcem, który może w końcu rozwijać się poznawczo i jest z nim werbalny kontakt. Tuż przed ukończeniem 3-ech lat u Kyle’a zdiagnozowano spektrum autyzmu, a kiedy kończył 8 lat, zdiagnozowano także nerwicę lękową, ADHD i zespół Tourette’a. W leczeniu chłopca próbowano ponad 8 różnych leków, które albo powodowały zbyt wiele efektów ubocznych, albo nie miały żadnego efektu. Rodzice poczuli falę ulgi, kiedy dowiedzieli się, że ich synek zakwalifikował się go do medycznego programu marihuany w Minnesocie. Próbowano już różnych sposobów leczenia z wykorzystaniem naprzemiennie wielu leków. Terapia przy wykorzystaniu kannabinoidów była ostatnią deską ratunku dla ich najstarszego dziecka.

Biohemp - pełne spectrum, full spectrum, olejki CBD, CBD oli

Prawie całkowicie niewerbalny Kyle Jr często był sfrustrowany, gdy nie był w stanie przekazać tego, czego chciał lub jak się czuł. „Cały czas był zły” – wspomina jego matka, Kassidy. Czasami przejawiał agresję fizyczną robiąc krzywdę sobie lub innym. Ciągłe tiki w różnych formach połączone z niepokojem i złością sprawiły, że Kyle miał niską jakość życia. Zanim zaczął przyjmować marihuanę medyczną Kyle Jr spędzał większość czasu na kanapie – zabawa lub interakcja z innymi osobami były rzadkością. Oprócz kąpieli kilka razy dziennie, niechętnie opuszczał kanapę – to było jego bezpieczne miejsce. Kiedy chodził, musiał trzymać czyjąś rękę, aby realizować najprostsze zadania, takie jak na przykład pójście do łazienki. Jazda samochodem była trudna i pójście do sklepu spożywczego lub jakiekolwiek inne zakupy były prawie niemożliwe do przeprowadzenia.

Zwrot w leczeniu

Kassidy była mile zaskoczona, jak szybko i łatwo ukończył proces rejestracji i został przyznany lekarz prowadzący dla Kyle’a. Po uzyskaniu certyfikatu od lekarza, upłynęło tylko kilka dni do pierwszej wizyty Kyle’a w centrum opieki LeafLine Labs dla pacjentów z zespołem Tourett’a. Różnica w zachowaniu chłopca była zauważalna w ciągu kilku dni od przyjęcia pierwszej dawki medycznej marihuany.

7 miesięcy po dodaniu marihuany (doustnie w formie oleju) do protokołu leczenia Kyle’a Jr różnica była bardzo znacząca. Zdumieni byli nie tylko członkowie rodziny chłopca, ale i lekarz pierwszego kontaktu. Dentysta, do którego chodził Kyle nie mógł wyjść z podziwu i zastanawiał się co się takiego stało w poprawie jego zdrowia.  Kyle Jr na badaniach kontrolnych mógł już samodzielnie chodzić z pielęgniarką, aby sprawdzić swój wzrost i wagę.

Jego umiejętności komunikacyjne znacznie się poprawiają, uczy się nowych liter i słów. Zaczyna zadawać pytania i próbuje budować proste zdania. Jego tikimniej dotkliwe i jest ich znacznie mniej. Jest znacznie spokojniejszy, a zadawanie krzywdy sobie i innym należy teraz do rzadkości. Bawi się i wyraża radość – uśmiecha się.

Rodzice Kyle’a mają w końcu realną nadzieję na lepszy komfort życia ich synka. Są podekscytowani ogromnym wpływem i ciągłą poprawą zdrowia Kyle. Kassidy życzy wszystkim, aby więcej ludzi zrozumiało korzyści jakie płyną z marihuany medycznej.

Konopie to lekarstwo. Mój syn nie ma objawów uzależnienia. Nie ma prawie żadnych skutków ubocznych… Kannabinoidy są bezpieczniejsze niż inne leki – mówi mama chłopca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 2 = 2