Czemu Twój lekarz nie chce rozmawiać o medycznej marihuanie?

Czy próbowałeś porozmawiać z lekarzem na temat marihuany medycznej? Czy byłeś zaskoczony niechęcią lekarza do rozmowy z tobą, gdzie badania naukowe sugerują, że medyczna marihuana może Ci pomóc? Czemu lekarze jeszcze wciąż tak niechętnie przypisują susz kwiatów konopi swoim pacjentom?

Skąd ten opór?

Wielu naszych czytelników z pewnością spotkało się z odmową lekarza przed wypisaniem recepty na medyczną marihuanę. Skąd bierze się ten opór? Zwykle wynika to z niewiedzy lekarzy. W Polsce nie ma obowiązkowych szkoleń i praktyk z zakresu farmaceutycznego wykorzystania konopi przez personel medyczny.

Kolejnym faktem jest wciąż jeszcze traktowanie tej rośliny jako niebezpieczny narkotyk, co jest oczywistą bzdurą. Warto zaznaczyć, że konopie które oferowane są w aptece są znormalizowane (każda partia ma prawie identyczne parametry) oraz w pełni bezpieczne.

Mówmy o korzyściach

Barierę jaką postawi nam lekarz możemy przełamać mówiąc o korzyściach jakie niesie ze sobą medyczna marihuana. Przyjmowanie kannabinoidów (związków z konopi) ma dla ludzkiego organizmu bardzo duże znaczenie terapeutyczne. Ludzki układ jest dosłownie naszpikowany receptorami, na które reagują kannabinoidy. Poza tym kannabinoidy z konopi w identyczny sposób naśladują te związki, które człowiek sam wytwarza w swoim organizmie dla utrzymania prawidłowej pracy wielu narządów i procesów fizjologicznych..

lekarz medyczna marihuana

Marihuana wspomaga dotychczasowe leczenie

Wielu lekarzy woli pominąć konopie w protokole leczenie ze względu na fakt, że może mieć wpływ na interakcje i korelacje z innymi lekami. Odpowiednia odmiana potrafi niezwykle wspomóc daną terapię. Marihuana ma zdolności do wspomagania przyswajania niektórych leków, dzięki czemu można ich przyjmować mniej, a w niektórych przypadkach konopie skutecznie zastępują przyjmowane leki nie powodując skutków ubocznych.

lekarz medyczna marihuana

Przykładem takiej terapii jest leczenie raka. Onkolodzy są jednym z wiodących specjalistów, którzy zalecają marihuanę, aby zapobiegać niszczycielskim skutkom ubocznym chemioterapii. Kannabinoidy wykazują również indukcję apoptozowej śmierci komórek rakowych. Medyczna marihuana nie tylko pomaga zwalczać raka, ale również pomaga w nudnościach związanych z chemioterapią, zwiększa apetyt i podnosi na duchu pacjenta, aby mógł znieść proces leczenia. W całym procesie leczenia raka, stosowanie konopi zmniejsza zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Lekarze

W tej chwili lekarze uczą się większości tego, co wiedzą od pacjentów i niezależnych badań. Bez dostępnych kursów w szkole medycznej i ciągłej edukacji medycznej nie mają dostępnych informacji potrzebnych do przygotowania wykształconej rekomendacji. W Polsce jest kilka komórek, które ciężko pracują, aby to zmienić i oferują szkolenia dla lekarzy, pielęgniarek i innych podmiotów świadczących opiekę. Uczestnictwo jednak wymaga zaangażowania ze strony samych lekarzy.

lekarz medyczna marihuana

Jako pacjent powinieneś czuć się swobodnie, omawiając wszystkie alternatywy, które mogą pomóc w zdrowiu i samopoczuciu. Wiedz, że twój lekarz powinien omówić z tobą medyczną marihuanę, bez względu na to, w jakim stanie mieszkasz. Pamiętaj jednak, że dopóki system endokannabinoidowy i marihuana medyczna nie będą stanowić części edukacji medycznej, lekarz może czuć się bardziej niekomfortowo z tym tematem niż ty sugerując lekarzowi chęć odbycia takiego leczenia.