Od 1 listopada medyczna marihuana będzie dostępna na receptę

Już od początku przyszłego miesiąca wejdą w życie nowe przepisy ułatwiające pacjentom dostęp do preparatów zawierających medyczną marihuanę. Receptę na leki z konopi będzie mógł przepisać każdy lekarz – za wyjątkiem lekarzy weterynarii.

Kto będzie mógł ubiegać się o dostęp do medycznej marihuany na receptę?

Decyzja o tym, komu przepisać medyczną marihuanę będzie zależna od lekarza. Nie stworzono jeszcze listy schorzeń, w przypadku których można zalecać tego typu preparaty, dlatego wszystko będzie zależało od indywidualnego przypadku i woli specjalisty, u którego leczy się dany pacjent.

Biohemp - pełne spectrum, full spectrum, olejki CBD, CBD oli

Po wypełnieniu specjalnego wniosku o umożliwienie terapii preparatami zawierającymi kannabinoidy pochodzące z konopi będzie trzeba przedstawić stosowną dokumentację z potwierdzeniem, że w danym przypadku leczenie medyczną marihuaną będzie najskuteczniejszym rozwiązaniem – np. ze względu na to, że leczenie za pomocą innych środków nie przyniosło pożądanych rezultatów.

Ze względu na to, że medyczna marihuana wzmacnia działanie anandamidu (który działa na komórki mózgu przeciwbólowo i uspokajająco) a także pobudza apetyt, przeciwdziała nudnościom i wymiotom a także obniża ciśnienie śródgałkowe, preparaty na jej bazie mogą być skuteczne w przypadku osłabiania bólu towarzyszącego wielu różnym schorzeniom – m.in. dlatego nie zdecydowano się na wyodrębnienie listy chorób, w przypadku których można przepisywać recepty na medyczną marihuanę.

Od kiedy zmiany?

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 listopada na mocy nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii a także zmiany ustawy o refundacji leków, dzięki której zastosowanie preparatów na bazie konopi indyjskich zawierających psychoaktywną substancję THC będzie w Polsce łatwiejsze. Częste zastosowanie w medycynie ma też inny kannabinoid obecny w marihuanie (CBD), który nie ma właściwości psychoaktywnych, ale może być pomocny w zapobieganiu stanom zapalnym, niedokrwieniu, działa przeciwbólowo, przeciwwymiotnie i antypsychotycznie.

Choć leki z konopi indyjskich uprawianych w Polsce mogłyby być tańsze niż te z suszu sprowadzanego z zagranicy, to jednak nadal ich uprawa będzie w naszym kraju uznawana za nielegalną.

Źródło: zdrowie.radiozet.pl

Redakcja
Redakcja

Redakcja

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Bez zgody właściciela portalu zabronione jest m.in. powielanie treści, ich kopiowanie, przedruk, przechowywanie i przetwarzanie z zastosowaniem jakichkolwiek środków elektronicznych, zarówno w całości, jak i w części. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

One thought on “Od 1 listopada medyczna marihuana będzie dostępna na receptę

 • Avatar
  1 listopada 2017 at 14:08
  Permalink

  W końcu coś sie rusza w naszym Ciemnogrodzie.
  Myślałem, że po zalegalizowaniu w Ameryce ruszy to na światowa skale w owiele większym pędzie, jednak troche sie myliłem.
  Po wyborach w któryh wygrał PiS , tez juz straciłem nadzieję.
  A tutaj jednak małym krokami jest wprowadzana ta konopna świadomość, bardzo to cieszy i daje nadzieje na lepsze jutro 😉

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

71 + = 72