Waporyzator – nie tylko do marihuany!

Chociaż waporyzatory kojarzą się przede wszystkim z waporyzacją medycznej marihuany, to warto wiedzieć, że tego typu urządzenia wręcz doskonale nadają się również do inhalacji przy pomocy szeregu innych ziół. Choć zioła takie jak mięta czy rumianek kojarzą się raczej z piciem naparów, to doskonale nadają się one również do aromaterapii. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie waporyzatory będą najlepsze do tego typu ziółek i jakie korzyści może Ci zapewnić aromaterapia.

Zioła są stosowane w medycynie naturalnej od tysięcy lat. Współczesne ziołolecznictwo najczęściej przyjmuje formę picia herbatek z ziół o różnych właściwościach. Jedną z form ziołolecznictwa jest aromaterapia, czyli inhalacja olejków eterycznych oraz innych substancji aktywnych znajdujących się w ziołach. Różne rodzaje ziół zaczynają uwalniać te związki w różnych temperaturach – dokładnie tak samo jak w przypadku marihuany, która zawiera różne kannabinoidy, mające różne temperatury parowania. Mało kto zdaje sobie sprawę, że do aromaterapii wręcz idealnie nadają się waporyzatory przenośne do suszu. Na początek sprawdźmy więc, jakie vaporizery najlepiej sprawdzą się w przypadku aromaterapii.

Nie każdy vaporizer będzie dobry do aromaterapii

Nie każdy model waporyzatora będzie się nadawał do aromaterapii przy pomocy leczniczych ziółek. Część modeli jest zaprojektowana tylko do użytku z medyczną marihuaną i w związku z tym oferuje jedynie temperatury odpowiednie dla tego typu suszu, czyli mieszczące się w przedziale 180-220̊ Celsjusza. Takie waporyzatory nie sprawdzą się dobrze do aromaterapii z racji na to, że większość ziół zaleca się waporyzować w temperaturach niższych niż ma to miejsce w przypadku marihuany. Dla przykładu, zalecana temperatura waporyzacji melisy to 142̊ Celsjusza, lawenda najlepiej działać będzie w temperaturze 100-125̊ Celsjusza, zaś trawa cytrynowa wymagać będzie temperatur z zakresu 125-150̊ Celsjusza. W związku z powyższym, do aromaterapii najlepiej nadawać będą się waporyzatory umożliwiające inhalacje przy użyciu temperatur z zakresu 100-220̊ Celsjusza.

Kolejną istotną cechą waporyzatora mającego służyć do aromaterapii będzie pełna regulacja temperatury z dokładnością do 1̊ Celsjusza. To istotne, ponieważ niektóre typ ziół, jak choćby wspomniana wcześniej melisa, mają określone temperatury waporyzacji i tylko w tych temperaturach działają optymalnie. „Z tego względu do aromaterapii nie sprawdzą się zbyt dobrze vaporizery mające zaprogramowane ustawienia temperatury, różniące się od siebie o np. 10 stopni. Zdecydowanie polecam urządzenia oferujące pełną skalę temperatur, tzw. płynną regulację.” – mówi w rozmowie z naszym portalem Ryszard Fazowski z firmy VapeFully, ekspert z zakresu waporyzacji. Płynna regulacja temperatury sprawi, że będziemy w stanie dopasować temperaturę do konkretnego rodzaju leczniczych ziółek. „Ważna jest też jakość urządzenia. Nie ma sensu nawet rozważać zakupu najtańszych plastikowych urządzeń, jak Titan 2 Hebe Vaporizer czy Snoop Dogg G Pen. Z troski o własne zdrowie warto wybrać jeden ze sprawdzonych i bezpiecznych dla zdrowia modeli.” – dodaje ekspert.

Warto zwrócić uwagę też na typ ogrzewania oferowany przez dane urządzenie. Do aromaterapii większość modeli w 100% kondukcyjnych (ogrzewających susz ściankami komory grzewczej) nie sprawdzi się zbyt dobrze. Choć i od tej reguły istnieją wyjątki, jak choćby DaVinci IQ Vaporizer, który do aromaterapii nadaje się wręcz wyśmienicie i zapewni doskonały smak pary. Z zasady jednak przyjmuje się, że waporyzatory ogrzewające zioła kondukcyjnie produkują parę o gorszym smaku niż modele wykorzystujące ogrzewanie konwekcyjne (gorącym powietrzem) lub hybrydowe (połączenie kondukcji i konwekcji). Z racji na to, że głównym celem aromaterapii jest przyswojenie aromatycznych związków odpowiadających za działanie danego typu ziół, zdecydowanie najlepiej sprawdzi się vaporizer, który zapewni bardzo dobry smak pary. Korzystając z takiego urządzenia będziemy mogli w pełni delektować się aromatem i smakiem waporyzowanych ziół.

Podsumujmy więc dotychczasowe ustalenia. Do aromaterapii najlepiej sprawdzi się waporyzator oferujący odpowiedni zakres temperatur (100-220̊ Celsjusza) i regulację temperatury z dokładnością do 1̊ Celsjusza, dodatkowo zaś powinien on produkować parę czystą w smaku, pozwalającą na cieszenie się walorami danego typu ziół.

Jakie efekty daje aromaterapia?

Większość użytkowników może być nieco zaskoczona faktem, że te same zioła dadzą mocniejszy efekt gdy będą waporyzowane, niż gdybyśmy wypili je w formie naparu. Przykładowo, waporyzując rumianek w celu uspokojenia nerwów i ułatwienia zasypiania będziemy w stanie osiągnąć znacznie mocniejszy efekt niż po wypiciu kubka naparu z rumianku. Aromaterapia jest więc niezwykle skuteczną i wydajną metodą przyswajania ziół. Ponadto, vaporizer przenośny można wziąć ze sobą praktycznie wszędzie i w dowolnym miejscu i czasie wykonywać inhalacje przy pomocy ulubionych ziół. Ma to ważny wymiar praktyczny – naparu z melisy raczej nie damy rady się napić czekając na przystanku na autobus, zaś w przypadku waporyzacji jak najbardziej jest to możliwe. Przed nami ogromny wybór różnych rodzajów ziół do waporyzacji, które pozwolą osiągnąć odmienne efekty. Każdy użytkownik znajdzie więc coś dla siebie.

Aromaterapia przy pomocy vaporizera to również wspaniały smak – niektóre zioła, jak choćby mięta pieprzowa, są naprawdę niesamowite w smaku. Para z waporyzatora jest bardzo delikatna dla dróg oddechowych, co w połączeniu ze wspaniałym smakiem oznacza, że tego typu inhalacje są po prostu bardzo przyjemne. Dodatkową korzyścią jest zaś to, że inhalacja przy pomocy vaporizera najczęściej wymaga długich i powolnych wdechów, bardzo przypominających niektóre uspokajające ćwiczenia oddechowe – waporyzując osiągniemy więc dodatkowo efekt uspokojenia i zrelaksowania. Towarzyszące takim inhalacjom uczucie odprężenia nakłada się na efekty działania danego typu ziół, co w połączeniu sprawia, że będziemy przyjemnie rozluźnieni.

Warto mieć jednak na uwadze, że aromaterapia nie zapewni chmur gęstej pary, typowych dla waporyzacji marihuany. Przeważająca większość ziół nie produkuje gęstej pary. Najczęściej jedynie pierwsze wdechy dają niewielkie ilości widocznej pary, później będziemy czuli jedynie smak ziół i czuli efekty ich działania. „Przystępując do aromaterapii należy mieć realne oczekiwania – w aromaterapii nie chodzi bowiem o gęste chmury, a o smak i działanie danych ziół. A to w żadnym wypadku nas nie zawiedzie.” – komentuje cytowany już wcześniej Ryszard Fazowski, reprezentujący sklep z vaporizerami VapeFully.

Aromaterapia, czyli zioła odkryte na nowo

Aromaterapia za pomocą waporyzatorów to całkiem nowy wymiar ziołolecznictwa. Zapomnij o babcinych herbatkach ziołowych! O wiele lepszym rozwiązaniem jest przyswajanie właściwości ziół poprzez przyjemne, wygodne i odprężające inhalacje, które zapewnią efekt działania danych ziół i umożliwią korzystanie z nich praktycznie wszędzie. Aromaterapia pozwala odkryć na nowo zioła, o których istnieniu już dawno zapomnieliśmy i jest doskonałym sposobem na relaks. A do tego jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia!

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.