Jaki lekarz wystawi receptę na Medyczną Marihuanę?

Szacuje się, że Polsce na Medyczną Marihuanę oczekuję około 300 tyś. osób. Jakie schorzenia kwalifikują się do leczenia konopiami z wysoką zawartością THC? Jaki lekarz może wystawić receptę na Medyczną Marihuanę? Jak wyglądają regulacje prawne w Polsce? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Zdobycie recepty i leczenie się w legalny sposób konopiami z wysoką zawartością THC wcale nie jest jednak takie proste. Wynika to z ubogiej wiedzy lekarzy na temat terapii konopnej. W kraju jest jedynie garstka lekarzy w pełni przychylnej takim metodom leczenia.

Przy jakich schorzeniach wskazana jest Medyczna Marihuana?

Na pewno żaden lekarz nie przypisze nam medycznej marihuany ot tak – na poprawę samopoczucia. Trzeba mieć rzetelną historię choroby, która nie reaguje odpowiednio na leczenie farmakologiczne.

Konopie rewelacyjnie radzą sobie z chorobami neurologicznymi. Medyczna marihuana w wielu przypadkach leczenia wypada znacznie lepiej niż ogólnie stosowane leki farmakologiczne. Co więcej – jest bezpieczna i nie powoduje takich skutków ubocznych jak to ma miejsce w przypadku konwencjonalnego leczenia farmakologicznego. Parkinson, Alzheimer, zespół Draveta, to tylko niektóre z chorób cywilizacyjnych, przy których kannabinole zawarte w medycznej marihuanie mają korzystny wpływ w łagodzeniu objawów, a nawet są w stanie w wielu przypadkach zatrzymać postęp neurodegradacyjny. W przepadku padaczki wskazane są jednak produkty o niskim THC, ale wysokim stężeniu CBD. Tu odpowiednie są olejki CBD, które są dostępne bez recepty lekarza.

Medyczna marihuana zawierająca THC działa przeciwbólowo i jest wykorzystywana w leczeniu bólu neuropatycznego – blokując fałszywe sygnały bólowe. W bezpieczny sposób łagodzi również przewlekły ból związany z zapaleniem stawów czy migreną.

Medyczna marihuana ma ogromny potencjał medyczny wykorzystywany w onkologii. Kannabinoidy wykazują inteligentny i wybiórczy system rozpoznawania komórek zmienionych nowotworowo. W wielu krajach na świecie są wykorzystywane jako lek wspomagający chemioterapię. Jest wiele potwierdzonych przypadków, w których chemioterapia była całkowicie zastąpiona lekami na bazie medycznej marihuany, a nowotwór został całkowicie zniszczony. To wszystko dzięki apoptozie – kannabinoidy mają zdolność do zapoczątkowania “naturalnej śmierci” komórek rakowych i neuroprotekcji zdrowych komórek.

Lekarze interniści mogą przypisać medyczną marihuaną w przypadku schorzeń jelitowych, jak w np. zespole jelita drażliwego czy przy chorobie Leśniowskiego-Crohna, a nawet dla prawidłowej pracy tarczycy, nerek, trzustki.

Jaki lekarz może wystawić receptę?

Teoretycznie każdy lekarz pierwszego kontaktu może przypisać medyczną marihuanę, który posiada możliwość wystawiania recept “Rpw”. Nie każdy lekarz jednak ma potrzebę na wystawiania specjalnych recept na leki takich kategorii, gdyż wiąże się to dla lekarza z dodatkową dokumentacją.

Istnieje jednak grupa specjalistów, która powszechnie posiada takie uprawnienia. Są to zwykle lekarze:

  • anestezjolodzy – leczą ostry i przewlekły ból, zajmują się pacjentami na oddziałach intensywnej terapii,
  • neurolodzy – diagnozują i leczą choroby układu nerwowego, schorzenia neurologiczne, posiadają ogromne doświadczenie medyczne w leczeniu Alzheimera, Parkinsona, epilepsji, bólu neuropatycznego czy przewlekłej migreny,
  • psychiatrzy – wykorzystują terapie konopne w leczeniu nerwicy, depresji, PTSD i innych dolegliwości na tle psychicznym,
  • okuliści – w przypadku leczenia np. jaskry,
  • dermatolodzy – ci specjaliści mogą przypisać Medyczną Marihuanę przy leczeniu zmian skórnych, łuszczycy czy przewlekłym trądziku,
  • onkolodzy – THC w postaci suszu Medycznej Marihuany lub leki na bazie konopi indyjskich są wykorzystywane jako leki drugiego i trzeciego rzutu w leczeniu nowotworów,
  • lekarze interniści – zajmują się leczeniem narządów wewnętrznych, wątroba, nerki, układ pokarmowy,
  • reumatolodzy – często wykorzystują konopie indyjskie w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów,
  • ortopedzi – całkiem możliwe, że taki specjalista zaleci leczenie Medyczną Marihuaną objawów związanych z dyskopatią kręgosłupa lub innymi schorzeniami, np. chorobie Scheuermanna.
Medyczna Marihuana a prawo w Polsce

Konopie indyjskie w Polsce są dostępne legalnie jedynie na receptę, którą niestety musimy oddać aptece w momencie jej zakupu. Może to przysporzyć nam sporo niepotrzebnego kłopotu w trakcie zatrzymania przez funkcjonariuszy policji i ujawnienia przy nas medycznego suszu.

Sugerujemy, aby skserować receptę i zachować paragon fiskalny z zakupu leku. Kolejnym wiarygodnym dokumentem będzie zaświadczenie od lekarza, że konopie indyjskie zostały wpisane do naszego protokołu leczenia. O wystawienie takiego zaświadczenia prosimy lekarza, który prowadzi naszą terapię konopną. Mając takie dokumenty przy sobie jesteśmy wiarygodnymi pacjentami dla funkcjonariuszy.

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.