Czy istnieje idealna temperatura waporyzacji?

Stosując podczas waporyzacji różne temperatury jesteśmy w stanie uzyskać całkowicie różne efekty – zmieniając temperaturę możemy wpływać na odczucia, jakie da waporyzacja marihuany. Dzięki temu użytkownik waporyzatora jest w stanie dostosować działanie waporyzowanej marihuany do swoich potrzeb oraz konkretnych sytuacji. Jak będzie zmieniało się działanie suszu w zależności od temperatury? Jaka temperatura będzie najlepsza?

Temperatura jest najważniejszym czynnikiem podczas waporyzacji. Na czym jednak polega waporyzacja? Mówiąc najprościej, polega ona na odparowaniu substancji aktywnych zawartych w suszu, czyli kannabinoidów, odpowiadających za efekty towarzyszące używaniu marihuany. Aby ich odparowanie było możliwe, temperatura musi mieścić się w ściśle określonym przedziale – musi być ona na tyle wysoka żeby kannabinoidy zaczęły wrzeć i parować, jednocześnie musi też być na tyle niska, by susz nie zaczął się palić. O jakich więc temperaturach mówimy? “Waporyzacja rozpoczyna się, gdy susz zostanie podgrzany do 157°C – w tej temperaturze THC zaczyna wrzeć i parować. Im jednak temperatura jest wyższa, tym bardziej intensywne parowanie. Zakłada się więc, że najniższą temperaturą, w której uwolniona zostanie terapeutyczna dawka THC jest około 175°C. Na drugim biegunie mamy temperaturę 230°C – po przekroczeniu tej temperatury bardzo łatwo możemy doprowadzić do zapłonu suszu”- tłumaczy ekspert Ryszard Fazowski z VapeFully.

Podsumowując więc, tak jak teoretycznie waporyzacja marihuany jest możliwa przy użyciu temperatur z przedziału 157-230°C, tak w praktyce najlepsze efekty dadzą temperatury z zakresu 175-230°C. W takich temperaturach może zachodzić waporyzacja, jednak w zależności od tego, jakiej konkretnie temperatury użyjemy, uzyskamy całkowicie odmienne efekty. Na przykład, dla uspokojenia i złagodzenia niepokoju konieczne jest użycie innej temperatury niż dla uzyskania efektu przeciwbólowego. Taki stan rzeczy wynika z tego, że różne kannabinoidy parują w różnych temperaturach. Regulując temperaturę będziemy więc w stanie wpływać na zawartość poszczególnych kannabinoidów w parze z waporyzatora. Im temperatura będzie wyższa, tym większe będzie spektrum kannabinoidów we wdychanej parze.

Temperatura waporyzacji – podstawowe reguły

Można wyróżnić kilka podstawowych zasad związanych z temperaturą waporyzacji. Im temperatura będzie niższa, tym delikatniejsza i smaczniejsza będzie para produkowana przez waporyzator. Względnie niskie temperatury (170- 180°C) sprawią, że para będzie bardzo smaczna i aromatyczna, jednak będzie dawała umiarkowany efekt psychoaktywny, nie będzie jej też dużo – w przypadku takich temperatur mówimy raczej o delikatnej mgiełce niż gęstych chmurach. Niesamowite doznania smakowe i zapachowe będą w tym przypadku dziełem intensywnie parujących w tych temperaturach terpenów, zaś umiarkowany efekt psychoaktywny będzie spowodowany względnie niską intensywnością parowania samych kannabinoidów. Im jednak wyższa będzie temperatura waporyzacji, tym silniejsze będzie parowanie kannabinoidów i – co za tym idzie – tym silniejsze będą efekty inhalacji parą z waporyzatora. Warto przy okazji zwrócić uwagę na fakt, że para produkowana przez waporyzator składa się niemalże z samych kannabinoidów, im więc wyższa będzie zastosowana temperatura, tym bardziej gęsta i widoczna będzie para, co jest cenione przez szerokie grono użytkowników. Stosowanie temperatur powyżej 200°C sprawi, że pary będzie już naprawdę sporo i będzie ona gęsta, przez co może z wyglądu przypominać zwykły dym. Należy jednak pamiętać, że choć waporyzacja nawet przy zastosowaniu temperatury 230°C będzie bez porównania mniej szkodliwa niż zwykły dym, to chcąc wyeliminować z pary wszystkie szkodliwe związki lepiej jest korzystać z nieco niższych temperatur. Za wartość graniczną w tym przypadku najczęściej przyjmuje się temperaturę 205°C – po jej przekroczeniu w parze znajdować będą się pewne ilości benzenu. Warto jednak bardzo mocno podkreślić, że nawet korzystając z temperatury 230°C stężenie tej substancji w parze będzie bez porównania niższe niż w dymie, będącym produktem klasycznego spalania.

Jak zostało powiedziane wcześniej, różne kannabinoidy mają różne temperatury parowania. Im więc wyższa będzie temperatura waporyzacji tym szersze będzie spektrum kannabinoidów wdychanych w formie pary. Dla przykładu: temperatura 180°C sprawi, że para będzie zawierała THC oraz CBD, jednak CBN, znane ze swoich właściwości uspokajających, parować zacznie dopiero w temperaturze powyżej 185°C. Inny kannabinoid, CBC, mający działanie przeciwzapalne, a także THCV, które odpowiada za euforyczne efekty korzystania z marihuany, będą parować dopiero przy zastosowaniu temperatury 220°C lub wyższej. Rzecz jasna, są to jedynie przykłady – kannabinoidów jest o wiele więcej i mają one różne działanie. Podsumowując ten wątek, można stwierdzić, że korzystanie temperatur poniżej 190°C pozwoli uzyskać efekt medyczny (przykładowo przeciwbólowy), jednak bez intensywnego efektu psychoaktywnego. Tego typu temperatury są polecane w przypadku waporyzacji w ciągu dnia, kiedy przed nami jest jeszcze szereg spraw do załatwienia. Z kolei wyższe temperatury zapewnią uspokojenie i lepszy sen, z tego względu są więc bardziej polecane w godzinach wieczornych, kiedy wszystkie obowiązki są już za nami.

Czy istnieje idealna temperatura waporyzacji?

Eksperci są podzieleni w kwestii odpowiedzi na pytanie o najlepszą temperaturę waporyzacji. Jeśli chcemy z pary całkowicie wyeliminować szkodliwe związki, wówczas lepiej stosować temperatury niższe, nieprzekraczające 205°C. Z drugiej jednak strony, nawet korzystając z temperatur rzędu 230°C dostarczymy sobie wielokrotnie mniej niepożądanych substancji niż w przypadku palenia, a jednocześnie takie temperatury zapewnią wydzielanie się znacznie szerszego spektrum różnych kannabinoidów, co przełoży się na bardziej wydajne wykorzystanie waporyzowanego materiału roślinnego oraz mocniejszy efekt terapeutyczny. Za stosowaniem niższych temperatur optuje dr Ian Mitchell z University of British Columbia, mającego siedzibę w kanadyjskim Vancouver. Zdaniem tego naukowca do waporyzacji marihuany najlepiej sprawdzą się temperatury z przedziału 175-200°C – zapewnią one możliwość wdychania sensownych ilości kannabinoidów, zaś szkodliwe substancje w ogóle nie będą przedostawać się do pary. Przeciwny pogląd prezentuje szef działu badań w firmie Bedrocan (produkującej medyczną marihuanę dla rządu Holandii), dr Arno Hazekamp. Twierdzi on, że badania wskazują na temperaturę 210°C jako idealną dla waporyzacji marihuany. Stanowi ona jego zdaniem najlepszy kompromis pomiędzy redukcją wydzielania szkodliwych związków a efektywnym odparowaniem kannabinoidów zawartych w suszu. My zaś, analizując wszystkie dostępne wyniki badań, dochodzimy do wniosku, że najlepsze temperatury waporyzacji mieszczą się w zakresie 190-205°C. Takie temperatury z jednej strony zapewniają skuteczną ekstrakcję kannabinoidów, z drugiej zaś gwarantują ograniczenie wydzielania się niepożądanych związków do minimum, dodatkowo zaś para jest na tyle chłodna, że nie wywołuje podrażnień gardła i oskrzeli. Na koniec warto dodać, że w rzeczywistości nie istnieje coś takiego jak najlepsza temperatura waporyzacji – idealna temperatura będzie inna w przypadku każdego użytkownika. Wybierając temperaturę waporyzacji powinniśmy wziąć pod uwagę indywidualne preferencje odnośnie efektów, jakie chcemy osiągnąć waporyzując.

Jeśli ktoś z was bardziej chciałby zgłębić temat radzę zajrzeć na stronę VapeFully, gdzie w obszernym dziale wiedza, znajdziecie odpowiedzi na nurtujące was pytania: od tego czym waporyzacja dokładnie jest, po jaką temperaturę najlepiej ustawić w zależności jaki sprzęt posiadamy i jakie zioła będziemy poddawać procesowi waporyzacji.

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.