Bongo jako mistyczny totem

Ludzkość odbyła długą wędrówkę od odkrycia koła do wynalezienia pierwszej fajki wodnej. Jak wyglądało pierwsze bongo? Gdzie i kiedy powstały? Jaką rolę odgrywały w kulturach na świecie? Poznajcie historię bonga – mistycznego totemu.

Pochodzenie

Właściwe słowo bongo pochodzi od tajlandzkiego słowa buang” i było adaptacją słowa popularnej, tradycyjnej fajki używanej w tym regionie. Buang był zwykle wykonany z bambusa i używany do palenia tytoniu, konopi, haszyszu czy opium. Rozprzestrzenianie się tego wczesnego bonga było przypisywane kupcom, którzy handlowali wzdłuż Jedwabnego Szlaku. Konopie w kulturach i religiach świata były wykorzystywane już starożytnym Egipcie i Chinach. Pierwsze wzmianki o rytualnych praktykach z konopiami pochodzą z tekstu Herodota – historyka greckiego z V w. p.n.e.  Nie można dokładnie określić kiedy praktyka przeciągania dymu przez wodę miała swoje miejsce, ale odkrycia archeologiczne wskazują na czasy przed naszą erą.

Pierwsze bonga

Pierwsze użycie bongów odbywało się w azjatyckich i afrykańskich regionach świata. Najstarszym i najcenniejszym od niedawna odkryciem są “bonga z Rosji“. Zostały znalezione w 2013 r. w grobowcu plemienia Scytów wraz ze złotymi miskami i biżuterią. Bongo, a właściwie dwa – wykonane jest ze złota i składa się z kilku elementów i złotych rurek. Historycy  nie mają wątpliwości, że naczynia były wykorzystywane do palenia opium i konopi, ale być może w tych naczyniach warzono miksturę z obu substancji. Badania kryminologiczne czarnego osadu na naczyniach potwierdzają obecność opioidów i kannabinoli.

Jedna z najwcześniejszych afrykańskich form została wydobyta z jaskiń w Etiopii i była używana między 1100 a 1400 naszej ery. W jaskini znaleziono kilka fajek wykonanych ze zwierzęcych rogów, które połączone były z glinianą ceramiką. Tworzyły w ten sposób system przepływu dymu przez wodę. Bonga odgrywały nieodzowny element rytuałów i były zwykle w posiadaniu wodza plemienia. Bonga afrykańskie bardzo często były wykonywane z drewna, gliny, oraz tykwy. Tykwa podobnie jak w kulturze australijskich Aborygenów była wykorzystywana jako część centralna – zbiorniczek na wodę.


Wysokiej jakości produkty z konopi zawierające CBD z pełnym spektrum kannabinoidów dostępne są w sklepie www.biohemp.pl


W starożytnych Chinach można było trafić na wodne fajki z bambusa wykonywane przez wiejską ludność. Prawdziwe dzieła sztuki wykonywane były jednak z mosiądzu, brązu, srebra czy złota. Posiadały zbiorniczek na wodę, długie szyjkowate ustniki, pojemniczek na opium czy konopie z pokrywką. Niektóre egzemplarze są naprawdę ekstrawaganckie i dostojne. Materiał, z którego wykonane było bongo jak również zdobienia świadczyły o statusie społecznym. Uważa się, że cesarzowa Cixi z dynastii Qing w Chinach została pochowana wraz z bardzo cennymi trzema bongami. Wiele egzemplarzy, które pochodzą z Chin posiada porcelanowy pojemnik na wodę zdobione oplotem z metali i kamieni szlachetnych.

Mistyczny, święty totem

Mistyczny totem – łącznik z mądrością przodków i światem bogów. Święty totem – zapominamy jaki exodus odbyła ludzkość, aby od odkrycia koła móc przed nim stanąć w pierwotnej pozycji. Pozycja ciała jaką się przyjmuje podczas palenia bonga oraz ułożenie ust… to wszystko jest symboliką najczystszej formy głodu – to jak kozioł ssący mleko matki.

Dzisiejsze bonga nie mają już swojego duchowego “wydźwięku”. Są produkowane komercyjnie, bez intencji i emocji jakie powinny towarzyszyć jego powstawaniu. Dziś bongo traktuje się zwyczajnie… zbyt zwyczajnie. Kiedy kolejnym razem pochylimy czoło przed bongiem – pamiętajmy jakie są jego duchowe korzenie. Potraktujmy to co nastąpi jako ceremonię – z należytym szacunkiem dla duchów naszych przodków.


BEZPŁATNE KONSULTACJE KONOPNE
dostępne są na stronie www.biohemp.pl


Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

47 + = 54