Biopaliwa z konopi- druga generacja

Koncern paliwowy Lotos oraz Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich z Poznania podpisali list intencyjny, który pozwoli na dokończenie badań nad bioetanolem drugiej generacji z masy konopnej. List został podpisany w Warszawie w obecności ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego. 


“Polskie rośliny włókniste i zielarskie dla innowacyjnej biogospodarki”- konferencja

Gdański koncern paliwowy chce inwestować w rozwój badań nad bioetanolem drugiej generacji z masy konopnej. W liście intencyjnym obie strony wyrażają wolę współpracy w zakresie rozwoju biopaliw. Jest to konieczne ze względu na obowiązującą nas dyrektywę, która nakazuje korzystanie z biopaliw wyższej generacji, jako dodatku do paliw płynnych. Konkretnie chodzi o Dyrektywę Unii Europejskiej 2015/1513, gdzie celem na rok 2020 jest uzyskanie m.in. 3 proc. minimalnej ilości biopaliw wyższej generacji. Biopaliwo z konopi posiada ujemny bilans CO2 czyli pochłania go więcej podczas swego cyklu życia, niż wydziela podczas spalania.

Konopie to roślina wszechstronnie wykorzystania. Dostarczają nasion, kwiaty konopne są wykorzystywane w farmacji oraz w produkcji suplementów diety, włókna konopne do celów tekstylnych. Natomiast roślina konopna jako biomasa po odziarnieniu stanowi cenne źródło energii i może być wykorzystywana do produkcji bioetanolu drugiej generacji, który może być dodatkiem do paliw płynnych. Biopaliwa drugiej generacji z konopi otrzymywane są z materiałów odpadowych tej rośliny, które nie stanowią żadnej konkurencji dla żywności.

Dr hab. Małgorzata Zimniewska, dyrektor Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich:

Rozwój bioetanolu, biopaliw wyższej generacji z biomasy konopnej leży w interesie zarówno Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, jak i w interesie Grupy Lotos. Ale przede wszystkim leży to w interesie Polski. Ponieważ mamy możliwość wytworzenia paliw drugiej generacji z polskich komponentów, z polskich roślin odpadowych – biomasy konopnej.

Robert Sobków, wiceprezes Grupy Lotos:

Jako Lotos, jako firma paliwowa pod względem wartości sprzedaży jesteśmy jedną z dziesięciu największych firm Europy Środkowej. Ale to Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich jest bliski temu, aby stać się globalnym graczem na rynku światowym. Dlatego tym bardziej dziękuję, że to z nami, z polskim koncernem paliwowym, Instytut podjął decyzję o tej współpracy.

Przypomnijmy, że powołany w 2018 roku na stanowisko wiceprezesa zarządu Grupy Lotos Robert Sobków był wcześniej dyrektorem w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. Na stanowisku tym zasiadał od 2017 roku.

Wpływ konferencji na rozwój rolnictwa

Uprawa konopi na świecie oraz w Polsce cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W Polsce rolnicy mogą liczyć na pomoc Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich. Wieści o tym, że konopny biznes jest dość opłacalny szybko rozeszły się po całym kraju.

Obecnie w rejestrze krajowym Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych znajduje się osiem odmian konopi włóknistych. Sześć z nich wyhodowano w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu (Białobrzeskie, Beniko, Henola, Rajan, Tygra i Wojko). Są to konopie wysokowydajne, jednopienne, typowo włókniste– zawierają mniej niż 0,2 proc. substancji psychoaktywnych (THC). Są legalne w uprawie.

dr hab. Małgorzata Zimniewska, dyrektor Instytutu:

Mamy możliwość wytworzenia paliw drugiej generacji z polskich komponentów, z polskich roślin. Obserwujemy światowe trendy i wzrost zainteresowania konopiami. Aktualnie pod przewodnictwem Instytutu rozwija się uprawa roślin konopnych na cele nasienne. Kontraktujemy uprawy, zawieramy umowy z rolnikami, żeby wywiązać się z umów. Polska staje się poważnym graczem na rynkach międzynarodowych w zakresie upraw i nasiennictwa konopi

Do wysiewu konopi zachęca również sam minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, którego zdaniem uprawa tych roślin to bardzo obiecujący kierunek rozwoju rolnictwa w Polsce. Minister twierdzi, że uprawa roślin włóknistych jest wielką szansą dla rolników.

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.