Dlaczego warto spożywać żywność konopną?

Jedzenie jest dziś raczej synonimem przyjemności niż zdrowia. Trudno się dziwić, skoro reklamy produktów spożywczych, restauracji stawiają na pierwszym miejscu aspekt smaku, często zapominając o jakości produktów oraz o najważniejszej funkcji jedzenia – dostarczania składników pokarmowych. Co gorsza, znaczna większość produktów spożywczych masowej produkcji nie tylko nas nie odżywia, ale także może nam szkodzić. Ma na to wpływ nie tylko ilość pestycydów czy środków konserwujących dodawanych do jedzenia. Poważnym problemem staje się dominacja produktów genetycznie zmodyfikowanych, która obecnie przybrała charakter globalny.
W dobie niskiej jakości żywności i ogólnego przeciążenia toksynami na ratunek przychodzą super pokarmy, czyli wolne do chemii produkty spożywcze zawierające składniki odżywcze o bardzo wysokim stężeniu.

Super food na ratunek zdrowia

Wszyscy zapewne słyszeliśmy o chia, jagodach goi czy spirulinie. To superfoody dostępne w marketach i sklepach ze zdrową żywnością, które są ostatnio mocno promowane. W swoim składnie zawierają wiele substancji odżywczych, jednak przyjechały do nas z odległości setek a czasem tysięcy kilometrów, dlatego ich skuteczność może być obniżona. Warto wybrać nasze lokalne super produkty. Jednym z nich są nasiona konopi, która od dawna była tradycyjną rośliną uprawną w Polsce, tylko w pewnym momencie nieco zapomnianą. Czas wrócić do tego co dobre i zdrowe.

Konopie – żywność, która leczy

Konopie to roślina wyjątkowo bogata w składniki odżywcze. Szczególną wartość nasiona konopi mają teraz, w warunkach praktycznie całkowitego braku pożywienia organicznego. Jest to jeden z nielicznych, nie zmodyfikowanych jeszcze genetycznie pokarmów. Konopi na razie nikt nie modyfikował, ponieważ roślina ta jest bardzo wytrzymała na niesprzyjające warunki oraz owady. Nasiona konopi to jeden z podstawowych idealnie dobranych produktów dla człowieka podarowanych przez przyrodę. Mają wszystko: białko, kwasy tłuszczowe, błonnik, witaminy i minerały w najlepszych dla naszego zdrowia proporcjach. Do tego są niskowęglowodanowe, co w dobie częstego zachorowania na cukrzycę jest istotną informacją.

Białko konopne – ewenement wśród białek roślinnych

Swoją popularność białko zawdzięcza świetnie zbilansowanemu składowi 20 aminokwasów, z czego 10 to aminokwasy egzogenne, których nasze ciało nie jest w stanie samo wytworzyć, czyli identycznych jak w mięsie. Są one niezwykle istotne przy produkcji białek, enzymów oraz w procesie regeneracji mięśni. To jedyne białko pochodzenia roślinnego, które zawiera edestynę i albuminę – związki wspomagające procesy trawienne oraz funkcjonowanie układu immunologicznego człowieka. Białko w odróżnieniu od innych białek roślinnych jest lekkostrawne, ponieważ nasiona są wolne od inhibitorów proteaz i oligosacharydów, które blokują wchłanianie i powodują wzdęcia. W przeciwieństwie do białka sojowego nie zawiera fitoestrogenów, które mogą zaburzać gospodarkę hormonalną człowieka. Spożywając białko konopne możemy być spokojni o naszą równowagę kwasowo – zasadową, bowiem ma ono właściwości alkalizujące układ pokarmowy. Produkt jest idealny dla cukrzyków oraz osób nietolerujących glutenu. Ze względu na swoje wartości odżywcze jest szczególnie polecane sportowcom oraz osobom, które poszukują zamiennika białka zwierzęcego.
Białko wyróżnia się bardzo ciekawym, lekko orzechowym smakiem. Jest idealnym dodatkiem do porannej owsianki albo owocowego smoothie.

Olej z nasion konopni na straży naszego serca

Nasiona konopi w jednej trzeciej składają się z tłuszczu. Są bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych – zawierają ich więcej niż len i orzechy. Co ważne 86% ich zawartości stanowią kwasy z grupy Omega-3 co oznacza, że jest ich więcej niż w rybie. Kwasy Omega 3 obniżają poziom cholesterolu we krwi, ryzyko miażdżycy tętnic i chorób serca. Jego inną ważną rolą jest tworzenie podstaw naszego mózgu, który do prawidłowego funkcjonowanie potrzebuje tłuszczów. Obok Omega 3 konopie zawierają także kwasy Omega 6, ich odpowiednie proporcje są bardzo istotne w utrzymaniu naszego zdrowia i regulowaniu stanów zapalnych. Tak się składa, że nasiona konopi mają idealną dla ludzkiego zdrowia proporcję Omega 3 do Omega 6, a mianowicie 3:1. To nie wszystko. Olej konopny zawiera niezbędną do syntezy ważnych białek i enzymów witaminę K, która jest niezwykle rzadko dostępna w żywności. Olej ma działanie przeciwgrzybicznie, antybakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwbólowe oraz bierze udział w formowaniu tkanki kostnej.

Olej konopny tłoczony na zimno z nasion konopi siewnej ma lekko orzechowy, delikatny smak i zapach. Ze względu na jego budowę, nie można używać go do smażenia.

Konopna multiwitamina

Żywność konopna jest jednym z lepszych źródeł minerałów na całej planecie. Nasiona konopi są po prostu pełne mikroelementów, do tego w super bio-przyswajalnej formie. Lista jest bardzo imponująca, ziarno konopne zawiera: magnez, potas, wapń, żelazo, mangan, cynk, miedź, platynę, fosfor, siarkę, bor, nikiel, german, cynę, jod, chrom, srebro i lit. Nie zabrakło także witamin, w nasionku znajdziemy witaminy E i C, witaminy z grupy B, witaminę D i A, oraz wspomnianą już witaminę K.

Na uwagę zasługuje tutaj nie tylko fakt wysokiego stężenia witamin i minerałów, ale przede wszystkim ich bardzo wysoka przyswajalność. Jest to związane z tym, iż ciało człowieka przyswaja składniki odżywcze odpowiednio z kwasami, białkami, witaminami, minerałami. Konopie mają wszystkie te substancje i choćby z tego powodu biją na głowę mnóstwo pokarmów, które zawierają minerały, ale co z tego, skoro te nawet się nie przyswoją.

Konopie w kuchni

Najczęściej dostępne na rynku produkty konopne to olej z nasion, nasiona dostępne w łupinach lub łuskane, białko czy mąka.

Żywność ta powstaje z gatunku Cannabis sativa L., który jest ubogi w kannabinoidy psychoaktywne (np. THC) dlatego spożywanie ich nie powoduje efektu odurzenia i nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Produkty te są szczególnie polecane dla najmłodszych i osób starszych. Wszyscy, którzy chcą uzupełnić swoją dietę w białko, kwasy tłuszczowe i minerały i poczuć się lepiej, powinni jeść 5 łyżek nasion dziennie. Taka ilość zapewnia 20g białka i wystarczająco kwasów Omega-3 żeby czuć się doskonale, a do tego reguluje poziom minerałów i poprawia pracę jelit.

Żywność konopna do idealny dodatek do sałatek, koktajli, soków, kanapek, past śniadaniowych, czy wypieków.

Przepis pochodzi z bloga smilingspoon.pl

Chcesz pogłębiać swoją wiedzę w dziecinie odżywiania i stosowania żywności konopnej?

Małgorzata Szakuła

Autorem artykułu jest Małgorzata Szakuła, autorka bloga smilingspoon.pl oraz książki "Konopie w kuchni", promotorka żywności konopnej, zrównoważonej diety a także aktywistka konopna.