Marihuana – jaka jest najlepsza droga jej przyjmowania?

Istnieje wiele metod stosowania medycznej marihuany. Wśród nich najczęściej wymienia się palenie i waporyzację. Każda z nich ma swoje zalety i wady, co wpływa m.in. na utrzymywanie się poziomu substancji aktywnych i ich działanie. Sprawdź, jakie są metody konsumpcji konopi medycznych i która z nich jest najlepsza.

Czym jest waporyzacja?

Waporyzacja to termin oznaczający zwyczajne parowanie. Jednak w kontekście marihuany to podgrzanie suszu do określonej temperatury, w której substancje aktywne parują, jednocześnie nie doprowadzając do spalenia suszu.

W ten sposób powstaje para nasycona leczniczymi kannabinoidami, jednak wolna od znajdujących się w zwykłym dymie substancji smolistych czy toksyn, takich jak benzen czy tlenek węgla. 

Podgrzanie suszu do określonej temperatury

Waporyzacja jest możliwa kiedy medyczna marihuana zostanie ogrzana do temperatury wyższej niż temperatura, w której kannabinoidy zaczynają wrzeć, czyli 157°C w przypadku THC oraz 160-180°C w przypadku CBD.

Nieprzekraczanie 205°C zagwarantuje, że para będzie całkowicie wolna od niepożądanych związków, a temperatura poniżej 230°C zapewni działanie chroniące przed zapaleniem się suszu. Najlepiej więc trzymać się temperatur poniżej tego poziomu.

Odpowiedni waporyzator

Żeby móc odparować kannabinoidy z marihuany medycznej w sposób pozwalający na kontrolę temperatury, potrzebny jest odpowiedniej jakości waporyzator, czyli urządzenie, którego zadaniem jest ogrzanie suszu do odpowiedniej temperatury, dzięki czemu produkowana jest para zawierająca kannabinoidy.

Jakość waporyzatora jest niezwykle ważna z kilku powodów. Pierwszym z nich jest taki, że waporyzator niskiej jakości po prostu nie wydobędzie w sposób skuteczny kannabinoidów zawartych w marihuanie. Drugim powodem, o wiele ważniejszym ze zdrowotnego punktu widzenia, jest fakt, że najtańsze modele waporyzatorów mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Powodem takiego stanu rzeczy jest skrajnie niska jakość materiałów używanych do produkcji urządzeń z najniższej półki cenowej. Materiały te często nie są odporne na działanie wysokich temperatur towarzyszących waporyzacji, przez co mogą pod ich wpływem wydzielać szkodliwe opary.

Z kolei waporyzator wysokiej jakości pozwala na precyzyjne dawkowanie kannabinoidów i wdychanie ich w trakcie trwającej kilka minut inhalacji, co sprawia, że szkody zdrowotne towarzyszące paleniu marihuany zostają zredukowane praktycznie do zera.

To właśnie z tego powodu waporyzacja jest polecana przez lekarzy pacjentom medycznej marihuany jako najlepsza metoda jej konsumpcji.

Waporyzacja marihuany a palenie

Praktycznie pod każdym względem palenie marihuany medycznej jest gorsze od jej waporyzowania. Pierwszą kwestią są względy zdrowotne. Waporyzacja pozwala na odcięcie dopływu do naszego organizmu szeregu toksyn wydzielających się podczas palenia. Również nasz układ oddechowy nie jest narażony na szkodliwe substancje, co ma ogromne znaczenie szczególnie w przypadku osób chorych, którzy po marihuanę sięgają w celach leczniczych.

Dzięki temu medyczna marihuana przynosząca pacjentowi ulgę w jego dolegliwościach nie powoduje dodatkowych szkód zdrowotnych, co w przypadku jej palenia, nawet bez dodatku tytoniu, byłoby niemożliwe do uniknięcia. Przestawienie się z palenia na waporyzację pozwala zredukować do minimum negatywny wpływ marihuany na zdrowie człowieka.

Każdy z kannabinoidów ma inną temperaturę waporyzacji, więc jeśli dysponujemy waporyzatorem oferującym precyzyjną regulację temperatury, to będziemy w stanie waporyzować konkretne kannabinoidy – jest to tzw. selektywne odparowywanie. To wielka korzyść, ponieważ pozwala to na decydowanie o tym, jakie efekty da waporyzacja.

Dla przykładu, wybierając niskie temperatury waporyzacji będziemy mogli uzyskać pożądany efekt medyczny, np. przeciwbólowy, jednocześnie nie dostarczając sobie silnych efektów psychoaktywnych, co w przypadku palenia nie jest możliwe.

Jeśli z kolei jesteśmy rekreacyjnymi użytkownikami marihuany, wówczas stosując temperatury waporyzacji z wyższego przedziału (powyżej 200°C) osiągniemy silniejsze działanie psychoaktywne niż w przypadku wypalenia analogicznej ilości suszu. Waporyzacja pozwala więc na decydowanie o działaniu marihuany – zmieniając temperaturę waporyzacji uzyskamy całkowicie różne efekty.

Kolejną sprawą jest wydajność waporyzacji. Korzystając z waporyzatora będziemy w stanie wykorzystać i przyswoić znacznie większą ilość kannabinoidów niż podczas palenia. Sprawia to, że chcąc osiągnąć takie same efekty, to w przypadku waporyzacji będziemy do tego potrzebowali znacznie mniejszej ilości suszu niż w przypadku palenia. To ważne szczególnie dla medycznych użytkowników marihuany potrzebujących stałego dostępu do suszu, ponieważ medyczna marihuana nie jest tania.

Palenie jest zdecydowanie mniej dyskretną metodą konsumpcji marihuany niż jej waporyzacja. Para z waporyzatora ma bez porównania słabszy zapach niż dym, który przez dłuższy czas unosi się w powietrzu, dodatkowo narażając inne osoby na jego wdychanie. Dodatkowo, waporyzatory przenośne najczęściej są małych gabarytów i przypominają e-papierosy, co pozwala na bardzo dyskretne korzystanie z nich również poza domem.

Waporyzacja a doustne przyjmowanie marihuany

Jeszcze inną metodą przyjmowania marihuany jest tzw. droga pokarmowa, czyli spożywanie produktów lub napojów wzbogaconych o kannabinoidy. Choć jest to metoda zdrowsza od palenia, to i tak nie równa się waporyzacji.

Pierwszym z powodów takiego stanu rzeczy jest po prostu wygoda – nie musimy tracić czasu i energii na przygotowywanie wypieków czy naparów na bazie marihuany. Wystarczy zmielić susz i wsypać go do waporyzatora, dzięki czemu inhalacja jest możliwa w o wiele krótszym czasie. Wystarczy poczekać aż waporyzator osiągnie ustawioną temperaturę, co w zależności od modelu trwa od kilku sekund do kilku minut. Natomiast przygotowanie wypieków czy napojów zawierających kannabinoidy jest z tego punktu widzenia o wiele bardziej czasochłonne i mniej wygodne.

Kolejną przewagą waporyzacji nad droga pokarmową jest działanie marihuany, co ma ogromne znaczenie szczególnie dla użytkowników korzystających z marihuany medycznie i potrzebujących szybkiej ulgi w dolegliwościach, na które pomaga im susz.

Produkty spożywcze zawierające kannabinoidy działają najwcześniej po godzinie, niejednokrotnie zaś trwa to jeszcze dłużej. Waporyzacja pozwala osiągnąć oczekiwane efekty w zaledwie kilka minut.

Nie mniej istotną sprawą jest możliwość precyzyjnego dawkowania THC. W przypadku drogi pokarmowej jest to bardzo trudne jeśli nie mieszkamy w państwie, w którym produkty spożywcze na bazie suszu są legalne i o zawartości kannabinoidów możemy dowiedzieć się z etykiety.

Wypieki samodzielnie przygotowywane w domu zawsze będą wielką niewiadomą jeśli chodzi o ich moc. W połączeniu z dość długim czasem, po jakim tego typu produkty zaczynają działać, częste są przypadki, w których użytkownik podejrzewa, iż przyjął zbyt małą dawkę i np. zjada kolejne ciastko. Gdy w końcu wszystkie przyjęte kannabinoidy zaczną działać, efekty często są zbyt mocne lub wręcz mało przyjemne, co może objawiać się w jako silny niepokój czy uczucie dezorientacji.

W przypadku waporyzacji problem ten nie występuje, ponieważ można kilkukrotnie się zaciągnąć, sprawdzić efekty i w zależności od nich, kontynuować waporyzowanie lub zakończyć inhalację.

Waporyzacja – najlepsza metoda przyjmowania marihuany

Istnieje wiele metod w jaki można spożywać marihuanę medyczną. Jednak wśród nich najczęściej zaleca się waporyzację, która nie tylko pozwala na wyeliminowanie szkód zdrowotnych charakterystycznych dla palenia, ale również jest o wiele przyjemniejsza i bardziej wydajna.

Waporyzacja eliminuje też wszystkie uciążliwe aspekty przyjmowania kannabinoidów drogą pokarmową, takie jak długi czas potrzebny do osiągnięcia efektów czy problemy z dawkowaniem. Jedyne co jest potrzebne, aby rozpocząć przygodę z waporyzacją, to wysokiej jakości waporyzator. 

Jarosław Stadnik

Redaktor naczelny portalu www.medycznamarihuana.com, www.marihuana.info.pl oraz www.konopie.info.pl Twórca marki BioHemp.pl oraz wieloletni aktywista na rzecz popularyzacji i dostępności do medycznej marihuany.